Trwa ładowanie...
d403k5h
04-02-2004 07:26

Jędruch finansował Buzka

Aferzysta z Colloseum Józef Jędruch finansował fundację założoną przez Jerzego Buzka, gdy ten był jeszcze premierem - wynika z dziennikarskiego śledztwa, przeprowadzonego przez dziennikarzy "Super Expressu". Sam aferzysta mówi o wpłaceniu prawie 500 tys. zł, a fundacja przyznaje się do 100 tys. zł.

d403k5h
d403k5h

Swój dar właściciel Colloseum wpłacił na konto "Fundacji na rzecz Rodziny" w 2000 roku, gdy jej założyciel był szefem rządu. "To największa jednorazowa kwota, jaka zasiliła budżet fundacji" - przyznała w rozmowie z "Super Expressem" Jadwiga Kurpisz, prezes fundacji.

Twierdzi ona, że nie wie, na co konkretnie fundacja wydała pieniądze. "Z pewnością na zbożny cel. Dzisiaj nie da się tego ustalić. W każdym razie osobiście Jędruchowi mówiłam wówczas, żeby na nic nie liczył. Nawet jeśli coś chciał w zamian, to nie zdążył o tym powiedzieć" - tłumaczy pani prezes.

Na stronie internetowej "Fundacji na rzecz Rodziny" wymienionych jest kilkadziesiąt organizacji, które wspierano. Są związane z Kościołem lub pomagają niepełnosprawnym dzieciom. Wykaz urywa się nagle w 2001 roku - zauważa "Super Express".

Jadwiga Kurpisz utrzymuje, że nie wie, czy Jerzy Buzek wiedział o geście Jędrucha. "Nie mówiłam mu o tym. Sama miałam prawo decydować o takich rzeczach" - tłumaczy pani prezes. Jej wersję podtrzymuje sam Jerzy Buzek. - "Pojęcia nie miałem, że Józef Jędruch wspomógł naszą fundację" - twierdzi były premier. Tymczasem już wtedy Jędruch i jego interesy były w centrum zainteresowania Urzędu Ochrony Państwa oraz Centralnego Biura Śledczego - podkreśla "Super Express". (IAR)

d403k5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d403k5h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj