ŚwiatJak pomagać uchodźcom?

Jak pomagać uchodźcom?

Kryzys migracyjny ogarnia już nie tylko Bliski Wschód, ale też Europę. Warto pamiętać, że za bezosobowym "kryzysem" kryją się losy milionów ludzi, którzy niejednokrotnie utracili cały majątek, a ich życie zostało brutalnie przerwane przez wojnę. Naprzeciw tragedii wychodzą liczne organizacje niosące pomoc, a ta jest w obecnym czasie potrzebna jeszcze bardziej niż wcześniej. Oto, jak konkretnie można wspierać uchodźców.

Adam Parfieniuk

WSPARCIE NA MIEJSCU

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

PCPM od 2012 roku nieprzerwanie niesie pomoc syryjskim uchodźcom w Libanie. W tej chwili fundacja apeluje o pomoc dla Syryjczyków Libanie, którzy mogą mieć trudności z przetrwaniem zimy, ponieważ brakuje im zupełnie podstawowych rzeczy, takich jak ubrania i ciepłe koce. Oprócz pomocy syryjskim uchodźcom, PCPM organizuje wsparcie m. in. na Ukrainie, w Etiopii czy Nepalu.

PAH również wspiera uchodźców syryjskich w Libanie od 2012 roku, a rok później organizacja pojawiła się również na miejscu w Syrii. Organizacja skupia się na dostarczaniu żywności i wody, odbudowie infrastruktury sanitarnej oraz dystrybucji koców, materaców, namiotów oraz leków. Oprócz Syrii, PAH działa także w Sudanie, Somalii, Nepalu, na Ukrainie, a także w Polsce.

Lekarze Bez Granic

Lekarze Bez Granic (MSF) są międzynarodową organizacją niosącą pomoc medyczną w ponad 80 krajach na świecie, często również tych, w których toczą się wojny. Za swoją działalność MSF zostało nagrodzone Pokojową Nagrodą Nobla w 1999 roku.

Organizacja pomaga dzieciom z ponad 80 krajów. Na Bliskim Wschodzie Save the Children skupia się na Syrii i sąsiednich krajach, gdzie aranżuje bezpieczną przestrzeń dla dzieci, w której dostają "czas i miejsce, by po prostu być dziećmi pod opieką zaufanych opiekunów z ich społeczności". Organizacja wspiera też szkoły, zapewnia dostęp do żywności i opieki lekarskiej.

WSPARCIE W DRODZE

UNHCR

By nieść pomoc ludziom w drodze, Biuro Najwyższego Komisarza ds. Uchodźców ONZ (UNHCR) uruchomiło specjalną akcję, która ma zapobiec tragediom na europejskim lądzie i wodach Morza Śródziemnego. Ofiarowując pomoc finansową, można pomóc uciekinierom w przetrwaniu niebezpiecznej podróży. Potrzebne są najbardziej podstawowe artykuły - woda, ubrania, koce, śpiwory czy namioty.

International Organization for Migration

Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji jest międzyrządową organizacją pomagającą przesiedleńcom. Jeśli zdecydujemy się na jej wsparcie, mamy szansę pomóc uchodźcom, uchodźcom wewnętrznym oraz imigrantom w potrzebie. W tej chwili organizacja prowadzi projekty m. in. w Etiopii, Syrii i Jemenie.

MAOS operuje na ma Malcie i skupia się na pomocy imigrantom i uchodźcom przekraczającym Morze Śródziemne. W chwili pisania tego artykułu ratownicy ze statku M.Y. Phoenix oraz innych jednostek pływających i latających, które wspierają fundację, zapobiegli tragicznej śmierci 11124 osób na morzu.

Pomagaj lokalnie

W sieci pojawiają się także programy wsparcia lokalnego. Jeśli chcemy, możemy skierować pomoc np. do uchodźców, którzy koczują w greckich Salonikach lub docierają na Węgry. Warto też na bieżąco śledzić potrzeby na bieżąco, w czym przydatny może być facebookowy serwis Pomoc dla uchodźców i migrantów na Bałkańskim Szlaku.

WSPARCIE W POLSCE

Fundacja Ocalenie

Za pośrednictwem fundacji można pomóc w dwojaki sposób. Organizacja cały poszukuje wolontariuszy (w tej chwili w Warszawie), dzięki którym może nieść pomoc. Z drugiej strony Fundacja Ocalenie organizuje także pomoc materialną, zapewnia wyżywienie, wsparcie specjalistów czy naukę języka polskiego. W tej chwili trwa m. in. zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci-uchodźców, które są objęte obowiązkiem szkolnym w Polsce.

Fundacja Refugee.pl

Fundacja kontynuuje działania Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom Polskiej Akcji Humanitarnej. Jej działalność skupia się na praktycznej pomocy dla uchodźców w Polsce. Pomaga w kwestiach prawnych, uczy jak szukać pracy, w jaki sposób wysłać dzieci do szkoły, gdzie szukać opieki lekarskiej. Jak piszą przedstawiciele fundacji na swojej stronie internetowej, w ten sposób pomagają "oswoić się" z Polską.

Fundacja Estera

Dzięki fundacji możemy pomóc syryjskim rodzinom, które już przybyły do Polski. Organizacja zbiera m. in. deklaracje osób, które chcą udostępnić swoje lokale prześladowanym chrześcijanom z Syrii. Za pośrednictwem Fundacji Estera możemy też przekazać paczkę z pomocą czy częściowo lub całościowo pomóc w utrzymaniu rodziny uchodźców.

Fundacja dla Somalii

Wbrew nazwie, Fundacja dla Somalii jest otwarta nie tylko na pomoc Somalijczykom. Organizacja chce być "pomostem" między imigrantami i Polakami, skupia się na integracji przybyszów ze społeczeństwem przyjmującym. Oprócz projektów w kraju, takich jak kursy języka polskiego czy dydaktyka z zakresu polskiego prawa pracy, FDS organizuje także pomoc zagraniczną.

PETYCJE I MANIFESTACJE

Pomoc nie zawsze musi wiązać się z wolontariatem czy wsparciem finansowym. Już samo nagłaśnianie problemów czy popieranie inicjatyw jest formą pomocy. Dlatego, jeśli chcemy wesprzeć ideę pomocy osobom z ogarniętych wojną rejonów, możemy podpisać jedną z petycji, skierowanych do najważniejszych osób w kraju - Petycja nr 1, Petycja nr 2.

12 września w całej Europie odbędą się manifestacje poparcia dla uchodźców. Również w kilku dużych miastach Polski będzie można wyrazić swoje wsparcie (sprawdź listę).

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie