Jak pomagać uchodźcom?
Kryzys migracyjny ogarnia już nie tylko Bliski Wschód, ale też Europę. Warto pamiętać, że za bezosobowym "kryzysem" kryją się losy milionów ludzi, którzy niejednokrotnie utracili cały majątek, a ich życie zostało brutalnie przerwane przez wojnę. Naprzeciw tragedii wychodzą liczne organizacje niosące pomoc, a ta jest w obecnym czasie potrzebna jeszcze bardziej niż wcześniej. Oto, jak konkretnie można wspierać uchodźców.
PCPM od 2012 roku nieprzerwanie niesie pomoc syryjskim uchodźcom w Libanie. W tej chwili fundacja apeluje o pomoc dla Syryjczyków Libanie, którzy mogą mieć trudności z przetrwaniem zimy, ponieważ brakuje im zupełnie podstawowych rzeczy, takich jak ubrania i ciepłe koce. Oprócz pomocy syryjskim uchodźcom, PCPM organizuje wsparcie m. in. na Ukrainie, w Etiopii czy Nepalu.
rel="nofollow">Polska Akcja HumanitarnaPolska Akcja Humanitarna
PAH również wspiera uchodźców syryjskich w Libanie od 2012 roku, a rok później organizacja pojawiła się również na miejscu w Syrii. Organizacja skupia się na dostarczaniu żywności i wody, odbudowie infrastruktury sanitarnej oraz dystrybucji koców, materaców, namiotów oraz leków. Oprócz Syrii, PAH działa także w Sudanie, Somalii, Nepalu, na Ukrainie, a także w Polsce.
Lekarze Bez Granic (MSF) są międzynarodową organizacją niosącą pomoc medyczną w ponad 80 krajach na świecie, często również tych, w których toczą się wojny. Za swoją działalność MSF zostało nagrodzone Pokojową Nagrodą Nobla w 1999 roku.
rel="nofollow">Save the ChildrenSave the Children
Organizacja pomaga dzieciom z ponad 80 krajów. Na Bliskim Wschodzie Save the Children skupia się na Syrii i sąsiednich krajach, gdzie aranżuje bezpieczną przestrzeń dla dzieci, w której dostają "czas i miejsce, by po prostu być dziećmi pod opieką zaufanych opiekunów z ich społeczności". Organizacja wspiera też szkoły, zapewnia dostęp do żywności i opieki lekarskiej.
By nieść pomoc ludziom w drodze, Biuro Najwyższego Komisarza ds. Uchodźców ONZ (UNHCR) uruchomiło specjalną akcję, która ma zapobiec tragediom na europejskim lądzie i wodach Morza Śródziemnego. Ofiarowując pomoc finansową, można pomóc uciekinierom w przetrwaniu niebezpiecznej podróży. Potrzebne są najbardziej podstawowe artykuły - woda, ubrania, koce, śpiwory czy namioty.
Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji jest międzyrządową organizacją pomagającą przesiedleńcom. Jeśli zdecydujemy się na jej wsparcie, mamy szansę pomóc uchodźcom, uchodźcom wewnętrznym oraz imigrantom w potrzebie. W tej chwili organizacja prowadzi projekty m. in. w Etiopii, Syrii i Jemenie.
Migrant Offshore Aid StationMigrant Offshore Aid Station
MAOS operuje na ma Malcie i skupia się na pomocy imigrantom i uchodźcom przekraczającym Morze Śródziemne. W chwili pisania tego artykułu ratownicy ze statku M.Y. Phoenix oraz innych jednostek pływających i latających, które wspierają fundację, zapobiegli tragicznej śmierci 11124 osób na morzu.
Pomagaj lokalnie
W sieci pojawiają się także programy wsparcia lokalnego. Jeśli chcemy, możemy skierować pomoc np. do uchodźców, którzy koczują w greckich Salonikach lub docierają na Węgry. Warto też na bieżąco śledzić potrzeby na bieżąco, w czym przydatny może być facebookowy serwis Pomoc dla uchodźców i migrantów na Bałkańskim Szlaku.
Za pośrednictwem fundacji można pomóc w dwojaki sposób. Organizacja cały poszukuje wolontariuszy (w tej chwili w Warszawie), dzięki którym może nieść pomoc. Z drugiej strony Fundacja Ocalenie organizuje także pomoc materialną, zapewnia wyżywienie, wsparcie specjalistów czy naukę języka polskiego. W tej chwili trwa m. in. zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci-uchodźców, które są objęte obowiązkiem szkolnym w Polsce.
Fundacja kontynuuje działania Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom Polskiej Akcji Humanitarnej. Jej działalność skupia się na praktycznej pomocy dla uchodźców w Polsce. Pomaga w kwestiach prawnych, uczy jak szukać pracy, w jaki sposób wysłać dzieci do szkoły, gdzie szukać opieki lekarskiej. Jak piszą przedstawiciele fundacji na swojej stronie internetowej, w ten sposób pomagają "oswoić się" z Polską.
Dzięki fundacji możemy pomóc syryjskim rodzinom, które już przybyły do Polski. Organizacja zbiera m. in. deklaracje osób, które chcą udostępnić swoje lokale prześladowanym chrześcijanom z Syrii. Za pośrednictwem Fundacji Estera możemy też przekazać paczkę z pomocą czy częściowo lub całościowo pomóc w utrzymaniu rodziny uchodźców.
Wbrew nazwie, Fundacja dla Somalii jest otwarta nie tylko na pomoc Somalijczykom. Organizacja chce być "pomostem" między imigrantami i Polakami, skupia się na integracji przybyszów ze społeczeństwem przyjmującym. Oprócz projektów w kraju, takich jak kursy języka polskiego czy dydaktyka z zakresu polskiego prawa pracy, FDS organizuje także pomoc zagraniczną.
PETYCJE I MANIFESTACJE
Pomoc nie zawsze musi wiązać się z wolontariatem czy wsparciem finansowym. Już samo nagłaśnianie problemów czy popieranie inicjatyw jest formą pomocy. Dlatego, jeśli chcemy wesprzeć ideę pomocy osobom z ogarniętych wojną rejonów, możemy podpisać jedną z petycji, skierowanych do najważniejszych osób w kraju - Petycja nr 1, Petycja nr 2.
12 września w całej Europie odbędą się manifestacje poparcia dla uchodźców. Również w kilku dużych miastach Polski będzie można wyrazić swoje wsparcie (sprawdź listę).
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski