Donieckie lotnisko po walkach. Nagranie z drona pokazuje skalę zniszczeń
Wspierająca ukraińską armię grupa o nazwie Armia SOS opublikowała nagranie z drona ukazujące skalę zniszczeń lotniska w Doniecku i jego okolic. Port lotniczy od miesięcy jest areną walk między prorosyjskimi separatystami a siłami podległymi Kijowowi.
17.01.2015 | aktual.: 17.01.2015 15:37
Opublikowane w serwisie YouTube.com nagranie miało zostać nakręcone 15 stycznia. Tego dnia wieczorem kolejny raz wybuchł zacięty bój o donieckie lotnisko. Także w piątek i sobotę trwały tam walki. Będący na miejscu reporter Polskiego Radia informuje, że strona ukraińska skierowała na lotnisko 15 transporterów opancerzonych. Do akcji włączono też ukraińską artylerię.
Dramatyczne skutki długich walk widać na filmie: zniszczone zabudowania lotniska, pełne dziur po pociskach; leżący przy drodze wrak samolotu; czarne ślady po wybuchach na tle bieli przysypanego śniegiem terenu. Tymczasem jeszcze kilka lat temu Donieck był jednym z gospodarzy piłkarskich mistrzostw Euro 2012 r. Przed tymi wydarzeniami lokalny port lotniczy został odnowiony. Teraz wygląda tak:
Ze względu na zacięty opór, który żołnierze ukraińscy stawiają na lotnisku w Doniecku, zyskali oni w mediach i społeczeństwie miano "cyborgów". W piątek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podziękował im za męstwo.
Nagranie z listopada
Podobne nagranie ze zwiadowczego drona zostało opublikowane w listopadzie ubiegłego roku. Już wtedy donieckie lotnisko było mocno zniszczone.
Przegrupowanie wojsk
Ukraiński prezydent oświadczył również w piątek, że rozpoczęło się już przegrupowywanie ukraińskich wojsk i wprowadzanie do strefy walk dodatkowych oddziałów, które zapewnią bezpieczeństwo w najbardziej zapalnych punktach konfliktu z prorosyjskimi separatystami.
Na wieść o przegrupowaniu armii ukraińskiej negatywnie zareagowały władze w Moskwie.
- Jakiekolwiek działania związane z przygotowaniami wojennymi nie pomogą ani procesowi (rozmów pokojowych) w ramach grupy kontaktowej, ani w ramach normandzkiej czwórki - oświadczył szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.
Grupa kontaktowa składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. We wrześniu podpisała ona wraz z przedstawicielami samozwańczych republik z Donbasu porozumienie pokojowe, które przewidywało m.in. wycofanie z linii walk ciężkiego sprzętu i utworzenie strefy buforowej między stronami konfliktu. Ustalenia te nie są przestrzegane.
Źródła: YouTube.com, PAP, IAR, WP.PL.