Trwa ładowanie...
09-02-2012 22:32

Będzie przełom w leczeniu choroby Alzheimera?

Eksperymentalne badania nad chorobą Alzheimera dały zaskakujące wyniki. Jeden ze znanych leków przeciwrakowych w szybkim tempie wypłukał z mózgów myszy szkodliwe substancje.

Będzie przełom w leczeniu choroby Alzheimera?Źródło: Jupiterimages
d2so8k5
d2so8k5

Do dziś nie wiadomo, co dokładnie jest przyczyną choroby Alzheimera, ale zdaniem wielu naukowców odpowiedzialne jest białko zwane beta amyloidem. Amerykańscy badacze podali myszom na wczesnym etapie choroby przeciwrakowy lek, beksaroten. Okazało się, że poziom beta amyloidu spadł wyraźnie w ciągu kilku godzin, po kilku dniach zanotowano spadek rzędu 25%.

W cięższych przypadkach leczenie trwało tydzień, ale liczba blaszek amyloidowych zmniejszyła się o połowę. Jednocześnie testy wykazały, że poprawiła się nieco pamięć i orientacja leczonych myszy.

Zarówno autorzy badań, jak i niezależni naukowcy są jednak bardzo ostrożni. Mówią, że mimo dobrych wyników nie można mówić o przełomie w leczeniu choroby. Często zdarza się bowiem, że to, co działa na myszy, wcale nie działa na ludzi. A testów na ludziach na razie nie przeprowadzono. Eksperci apelują więc, by nie podawać ludziom leku na własną rękę, zwłaszcza, że nieznane są bezpieczne dawki.

d2so8k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2so8k5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj