Polska42 zawiadomienia do prokuratury na działania rządu PO-PSL. Wszczęto pierwsze postępowania sprawdzające

42 zawiadomienia do prokuratury na działania rządu PO‑PSL. Wszczęto pierwsze postępowania sprawdzające

• Po audycie rządu PO-PSL skierowano do prokuratury 42 zawiadomienia
• W niektórych sprawach prokuratura uruchomiła postępowania sprawdzające oraz wszczęła śledztwa
• Wkrótce skierowane zostaną kolejne zawiadomienie, planuje je m.in. MON i MSP
• Ministerstwo Sportu oraz Ministerstwo Pracy nie wykluczają zawiadomień w przyszłości

42 zawiadomienia do prokuratury na działania rządu PO-PSL. Wszczęto pierwsze postępowania sprawdzające
Źródło zdjęć: © WP | Andrzej Hulimka
Michał Fabisiak

Do prokuratury wpłynęły już co najmniej 42 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa po audycie rządu koalicji PO-PSL. Najwięcej, aż 19 złożyły jednostki podlegające ministrowi ds. służb specjalnych. Treść większości z nich jest utajniona. Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że dotyczą one m.in. przekroczenia uprawnień i nadużycia obowiązków czy nielegalnego stosowania środków operacyjnych wobec polityków, funkcjonariuszy oraz dziennikarzy.

Osiem zawiadomień skierowało do prokuratury Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. - Na obecnym etapie nie ujawniamy obszarów, jakich dotyczą - poinformowała Wirtualną Polskę Urszula Pasieczna z biura prasowego MGMiŻŚ.

Trzy zawiadomienia złożyło do tej pory Ministerstwo Środowiska. Pierwsze dotyczy zaniechań rządu PO-PSL związanych z afrykańskim pomorem świń. Zdaniem MŚ mogły one doprowadzić do nasilenia problemu i epidemii ASF w całej Polsce. Kolejne zawiadomienie dotyczy decyzji w sprawie Puszczy Białowieskiej. W ocenie resortu doprowadziły one m.in. do uschnięcia kilku milionów drzew i zaniku priorytetowych - dla UE - siedlisk przyrodniczych. Trzecie zawiadomienie dotyczy zerwania umowy między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska a Fundacją Lux Veritatis na dofinansowanie tzw. geotermii toruńskiej. W ocenie MŚ odbyło się to bezprawnie i naraziło państwo na duże straty w postaci wielomilionowego odszkodowania.

We wszystkich trzech sprawach prokuratura uruchomiła już postępowania sprawdzające. A tymczasem Ministerstwo Środowiska przygotowało już dwa kolejne zawiadomienia. - Na razie nie ujawniamy, jakich spraw one dotyczą - tłumaczy WP Jacek Krzemiński, rzecznik prasowy MŚ.

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do prokuratury cztery zawiadomienia. Dotyczą one m.in. nieprawidłowości przy informatyzacji, zaniechania obowiązków służbowych w związku z rozporządzeniem ministra ws. opłat za czynności adwokackie i radców prawnych. Jedno z zawiadomień ma związek z nierzetelnym wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Dwa wnioski złożyło do prokuratury Ministerstwo Skarbu Państwa. Dotyczą one nieprawidłowości przy prywatyzacji spółek: Presspublica oraz Ruch. W ocenie MSP, Skarb Państwa stracił na tych transakcjach odpowiednio 5 i 20 mln złotych. Nie wykluczone, że wkrótce resort skieruje kolejne zawiadomienia w związku z działaniami swoich poprzedników. - MSP cały czas analizuje dokumenty. Jeśli znajdą się przesłanki uzasadniające podejrzenie popełnienia przestępstwa, zostaną sformułowane wnioski do odpowiednich organów - mówi Wirtualnej Polsce Justyna Kruszewska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Skarbu Państwa.

Po jednym zawiadomieniu do prokuratury na działalność swoich poprzedników złożyły: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rozwoju. Wniosek skierowany przez MSWiA dotyczył kupienia komputerów do obsługi aplikacji "Źródło" z projektu PL-ID. - Prokuratura podjęła śledztwo w tej sprawie - poinformowało WP biuro prasowe resortu.

Zawiadomienie złożone przez Ministerstwo Rozwoju związane jest z nieprawidłowościami stwierdzonymi w systemie Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji, funkcjonujących przy polskich placówkach dyplomatycznych w wybranych krajach. - Wyrządzenie znacznej szkody majątkowej przez nadużycie udzielonych uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez osoby upoważnione do zajmowania się sprawami majątkowymi w spółkach z Grupy PKP - to z kolei treść wniosku, jaki do Prokuratury Warszawa-Śródmieście skierowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, wyjaśnia Wirtualnej Polsce rzecznika resortu, Elżbieta Kisil.

Zawiadomienie złożone przez Ministerstwo Rolnictwa dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd i pracowników stadnin koni Janów Podlaski, Białka i Michałów. Miało ono polegać na działaniu na szkodę państwa przy zawieraniu umów, świadczeniu dostaw towarów i usług oraz zabezpieczeniu skutecznego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego. Jak poinformowało WP biuro prasowe resortu, niekorzystne finansowo umowy zawarte zostały firmą Polturf na organizację Dni Konia Arabskiego. W tej sprawie uruchomione zostało już postępowanie sprawdzające.

Zawiadomienia na działania podejmowane za czasów rządu koalicji PO-PSL skierowały również do prokuratury jednostki podległe Ministerstwu Obrony Narodowej. Ich liczba oraz treść na razie nie są jednak znane. - Ze względu na to, że proces informowania właściwych organów ścigania nie został zakończony, na chwilę obecną, nie informujemy o bliższych szczegółach - wyjaśnia WP rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz. I dodaje, że w opracowaniu prawnym resortu znajdują się kolejne wnioski, które wkrótce zostaną złożone do prokuratury. Takich decyzji nie wykluczają również: Ministerstwo Sportu i Turystki oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Na tę chwilę nie złożyliśmy zawiadomień. Nie oznacza to jednak zakończenia procedury i nie jest jednoznaczne z tym, że do prokuratury nie trafią one w niedalekiej przyszłości - poinformowała WP Katarzyna Kopeć-Ziemczyk, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Sportu i Turystyki. Podobny komunikat otrzymaliśmy z resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Na chwilę obecną Ministerstwo (...) nie złożyło doniesień do prokuratury. Jednocześnie zastrzegamy, iż nie wykluczamy, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w jakimkolwiek obszarze dotyczącym bezpośrednio resortu lub podległych i nadzorowanych przez resort jednostek, wystąpimy do organów ścigania - czytamy w piśmie przekazanym WP przez biuro prasowe ministerstwa.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (710)