Żywa szopka franciszkanów
Już po raz 14. w wigilię przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie, naprzeciwko budynku kurii, stanie żywa szopka. W pierwszy dzień świąt towarzyszyć jej będzie zespół "Skaldowie". Nad całością patronat honorowy objął metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz - poinformował franciszkanin o. Jan Maria Szewek.
W szopce będzie można zobaczyć kozy, owce, kucyka, osiołka, lamę, kury, króliki i gołębie. Zwierzęta zostaną wypożyczone z krakowskiego zoo, Akademii Rolniczej i od podkrakowskich rolników. W postaci św. Rodziny wcielą się, podczas odgrywanych jasełek, klerycy.
W Boże Narodzenie "żywa szopka" wystawiona będzie między godz. 15.30 a 19.00. W tym czasie zagrają m.in. Skaldowie. W drugi dzień świąt o godz. 15.00 przewidziany jest specjalny koncert kleryckiego zespołu "Bracia Franciszka" z Sankt-Petersburga w Rosji.
Franciszkanie deklarują, że chcą w ten sposób "stworzyć mieszkańcom miasta okazję do wspólnego kolędowania, dzielenia się opłatkiem, uczestniczenia w jasełkach i konkursach świątecznych".
Tradycja "żywych szopek" sięga średniowiecza. W 1223 roku św. Franciszek z Asyżu po raz pierwszy zorganizował żywą szopkę w miejscowości Greccio we Włoszech. Św. Franciszek chciał w ten sposób naocznie pokazać prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi.
Po blisko ośmiu wiekach klerycy franciszkańskiego seminarium w Krakowie przeszczepili ten zwyczaj do Polski. Dziś żywe szopki w Polsce organizują już nie tylko franciszkanie, ale również parafie diecezjalne - powiedział ojciec Szewek.