Trwa ładowanie...

"Żydzi, wróćcie do Polski" - za te słowa musiała odejść?

90-letnia znana amerykańska dziennikarka Helen Thomas nagle odeszła z pracy i przeszła na emeryturę po tym, jak w zeszłym tygodniu wywołała międzynarodowy skandal - informuje agencja AP. W wywiadzie udzielonym po incydencie z flotyllą z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy Thomas powiedziała, że "Żydzi powinni wynieść się z Palestyny i wrócić do Polski i Niemiec".

Share
"Żydzi, wróćcie do Polski" - za te słowa musiała odejść?Źródło: AP, fot: Susan Walsh
d16n4il

Helen Thomas jako wieloletnia członkini korpusu prasowego Białego Domu jest znaną z prowokacyjnego sposobu zadawania pytań dziennikarką. Kontrowersyjna wypowiedź korespondentki padła w trakcie zorganizowanych w Białym Domu uroczystości z okazji Tygodnia Dziedzictwa Żydowskiego.

Thomas w wywiadzie stwierdziła, że Żydzi powinni wynieść się z Palestyny i udać się do Polski, Niemiec czy USA. Nagranie rozmowy obiegło internet i wywołało lawinę komentarzy. Tygodnia Dziedzictwa Żydowskiego.

Były rzecznik prezydenta Busha, Ari Fleischer, wezwał Hearst News Service, agencję informacyjną, w której jest zatrudniona Thomas, aby ją zwolniła. Były doradca prezydenta Clintona, Lanny Davis, powiedział, że Thomas nie zasługuje, by siedzieć w pierwszym rzędzie na konferencjach prasowych w Białym Domu.

d16n4il

Chociaż dziennikarka szybko przeprosiła za swoją wypowiedź, nie uciszyło to licznych krytyków. Po tym jak jeszcze sekretarz Białego Domu Robert Gibbs nazwał jej uwagi obraźliwymi i prowokacyjnymi, Thomas została wysłana na emeryturę ze skutkiem natychmiastowym.

Według Abrahama H. Foxmana, przewodniczącego jednej z najstarszych i najważniejszych organizacji żydowskich na świecie - Ligi Przeciwko Zniesławieniu, przeprosiny Thomas nie wystarczą.

- Jej sugestia, że Izraelczycy powinni wrócić do Polski i Niemiec są zajadłe i świadczą o głębokiej nieznajomości historii. Wierzymy, że Thomas wyrazi bardziej zdecydowane i szczere przeprosiny za ból spowodowany swoimi uwagami - oświadczył Foxman.

d16n4il
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16n4il
d16n4il
Więcej tematów