Żydzi oburzeni decyzją papieża ws. Piusa XII
Wiadomość o podpisaniu przez Benedykta XVI dekretu o heroiczności cnót Jana Pawła II, co przybliża jego beatyfikację, została na łamach włoskiej prasy zdominowana przez polemiki wokół identycznej decyzji dotyczącej Piusa XII. Gazety obszernie piszą o protestach środowisk żydowskich przeciwko beatyfikacji Eugenio Pacellego, któremu od lat zarzucano brak stanowczej reakcji na włoskie ustawy rasowe oraz zagładę Żydów.
20.12.2009 | aktual.: 20.12.2009 15:49
Wybitny włoski watykanista Luigi Accattoli pisze na łamach "Corriere della Sera", że Benedykt XVI "nie daje się zastraszyć i beatyfikuje Pacellego mimo polemik".
Zwracając uwagę na symbolikę zdarzenia, jaką jest jednoczesne ogłoszenie dekretów ws. Jana Pawła II i Piusa XII, Accattoli pisze: "Jeden to najbardziej kochany przez Żydów papież, drugi - mający najwięcej przeciwników. A ich następca obu na równi uhonorowuje".
Jednocześnie przypomina, że dwa i pół roku temu Benedykt XVI zarządził "czas refleksji i studiów" nad pontyfikatem Piusa XII, zanim zapadnie ostateczna decyzja o jego beatyfikacji. Według włoskiego publicysty, papież zamierzał jednak dokończyć ten proces beatyfikacyjny, a zachętą dla niego były gesty przyjaźni ze strony Żydów, także to, że "front żydowskiej opozycji zmniejszył się i podzielił".
W opinii Accattolego istnieje prawdopodobieństwo, że obaj papieże zostaną razem wyniesieni na ołtarze, tak jak - w atmosferze polemik - w 2000 roku odbyła się wspólna beatyfikacja budzącego kontrowersje Piusa IX i kochanego przez wiernych Jana XXIII.
"La Repubblica" również zwraca uwagę na kontrast między dwoma kandydatami na ołtarze. Według gazety, dekret o heroiczności cnót Piusa XII, który niesie za sobą ryzyko polemik i dyskusji, był dla wszystkich zaskoczeniem.
Odnotowując skierowane już pod adresem Watykanu słowa krytyki, włoski dziennik pisze następnie, że trudno przewidzieć, kiedy Pius XII zostanie beatyfikowany i ujawnia, że nikt nie mówi o tym za Spiżową Bramą. Tymczasem - przypomina "La Repubblica" - wyniesienie papieża-Polaka na ołtarze ma nastąpić wiosną lub jesienią 2010 roku.
Rozczarowany wiadomością o kolejnym kroku ku beatyfikacji Piusa XII jest także jerozolimski instytut pamięci ofiar holokaustu Jad wa-Szem.
Komentując decyzję papieża rzeczniczka Instytutu Iris Rosenberg oświadczyła: Podczas gdy proces beatyfikacyjny jest wewnętrzną kwestią Kościoła, to my rozumieliśmy, że w tej sprawie Kościół powstrzyma się przed podjęciem dalszych kroków aż do czasu otwarcia archiwów watykańskich, umożliwiając w ten sposób badaczom wyjaśnienie tego kontrowersyjnego okresu swojej historii oraz stanowiska Piusa XII w czasie holokaustu.
- To przykre, że Watykan postanowił działać zanim wszystkie niezbędne dokumenty zostały udostępnione naukowcom - podkreśliła rzeczniczka Jad wa-Szem w wypowiedzi dla włoskiej agencji Ansa.
W Instytucie znajduje się portret papieża Eugenio Pacellego opatrzony podpisem, który wywołuje protesty Watykanu. W tekście tym przedstawiono Piusa XII jako obojętnego wobec zagłady Żydów.