Trwa ładowanie...
d31mtfj
17-03-2008 22:25

"Żyd niemalowany II" - wystawa w Warszawie

Ekspozycję "Żyd niemalowany II", na której zaprezentowano kilkadziesiąt reprintów XIX-wiecznych rysunków i drzeworytów o tematyce żydowskiej, otwarto w Centrum Informacji Kulturalnej InfoQultura w Warszawie.

d31mtfj
d31mtfj

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z prywatnej kolekcji.

"Żyd Niemalowany II" to kolejna odsłona kolekcji drzeworytów, pochodzących głównie z dziewiętnastowiecznych warszawskich czasopism. Wcześniej fragmenty ekspozycji prezentowano w 2007 roku w kilku polskich miastach, m.in. Częstochowie. Kolekcja prac - po ubiegłorocznych pokazach w ramach Festiwalu "Warszawa Singera" - obecnie po raz drugi pokazywana jest także w Warszawie.

Podczas wernisażu wystawy kurator ekspozycji Paweł Szapiro podkreślił, że pojawiła się ona w wyjątkowym okresie, ze względu na przypadające w tym roku rocznice: 40. rocznicę wydarzeń marcowych, 65. - powstania w Getcie Warszawskim, i 60. rocznicę utworzenia państwa Izrael.

Większość prac powstała na zamówienie ówczesnych warszawskich czasopism, takich jak "Kłosy", "Tygodnik Ilustrowany", "Tygodnik Powszechny", "Biesiada Literacka". Drzeworyty były w nich wykorzystywane ilustracja artykułu czy też jako rysunek satyryczny.

d31mtfj

Tematem wystawy są polscy Żydzi - ich życie codzienne, ale także żydowskie obiekty związane z kulturą i religią, m.in synagogi.

Prezentowanych jest np. kilkanaście drzeworytów przedstawiających żydowskie obiekty sakralne w 12 miejscowościach - m.in. Krakowie, Warszawie, Włocławku, Wrocławiu - ich wnętrza i sceny z uroczystości.

Na wystawie zobaczyć można także 26 ilustracji Elwiro Andriolliego, rytowanych przez Edwarda Gorazdowskiego, a pochodzących z pierwszego wydania powieści "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej (1878 r.). Pokazano także kilka portretów Żydów wykonanych przez Andriolliego oraz jego ilustracje do "Pana Tadeusza", rytowane przez Andrzeja Zajkowskiego.

Trzon wystawy stanowią drzeworytnicze wersje rysunków takich artystów jak Aleksander Gierymski, Artur Grottger, Wojciech i Juliusz Kossakowie, Jan Matejko, Henryk Siemiradzki.

d31mtfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31mtfj
Więcej tematów