Trwa ładowanie...
d317vpo
trup
02-05-2001 10:24

Życie ze śmierci - komórki trupów lekiem na Parkinsona?

Alternatywną drogę pozyskiwania żywych ludzkich komórek nerwowych, przydatnych w terapii chorób neurodegeneracyjnych, opracowali uczeni amerykańscy - informuje tygodnik Nature (www.nature.com).

d317vpo
d317vpo

Hodowla komórek prekursorowych dla neuronów pobranych z mózgów dorosłych szczurów jest już dzisiaj rutynowa. Możliwe jest również uzyskiwanie ludzkich komórek nerwowych; jednak - jak dotąd - w tym celu stosowano tkanki pochodzące z ludzkich płodów.

O przełomie w dziedzinie inżynierii tkanek, pozwalającym uzyskiwać żywe, zdolne do podziałów ludzkie komórki prekursorowe dla neuronów z tkanek nie tylko dorosłych, ale pochodzących - w świetle wiedzy medycznej - ze zwłok, pisze najnowszy numer tygodnika Nature.

"Życie ze śmierci" - tak można podsumować wyniki badań naukowców z Salk Institute w La Jolla (Kalifornia, USA), kierowanych przez Freda Gage. Badacze zidentyfikowali w mózgach osób zmarłych komórki prekursorowe dla neuronów. Udało się je naukowcom wyhodować i skierować na drogę rozwoju neuronalnego, której zwieńczeniem jest dojrzały, wyspecjalizowany do pełnienia swej funkcji neuron. Naukowcy sądzą, że poczynili milowy krok na drodze do ominięcia problemów natury etycznej, które mieli dotąd pacjenci cierpiący na wiele chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona. Nie akceptowali oni bowiem -częstokroć z przyczyn etycznych bądź religijnych - terapii w oparciu o wszczepianie tkanki nerwowej pobieranej od płodów (najczęściej pochodzących z aborcji)
. (and)

d317vpo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d317vpo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj