Trwa ładowanie...
ddp0cct

Zwierzęta w warszawskim zoo głodują? "Oczywiste kłamstwo"

Kilka dni temu na łamach WawaLove.pl można było przeczytać wstrząsające wyznania byłej pracownicy warszawskiego zoo na temat fatalnych warunków, w jakich żyją zwierzęta. Jak twierdzi przewodnicząca związku zawodowego Barbara Zalewska, wiele zwierząt w naszym ogrodzie zoologicznym choruje, ma problemy psychiczne lub ciężkie zaburzenia, a kierownictwo oszczędza na jedzeniu dla zwierząt, które wysyła się na przymusową dietę w ramach oszczędności.
Share
Zwierzęta w warszawskim zoo głodują? "Oczywiste kłamstwo"
Źródło: WawaLove.pl
ddp0cct

Przeczytajcie: Dramatyczna sytuacja zwierząt w warszawskim zoo!

W poniedziałek szef Ogrodu, dr Andrzej Kruszewicz opublikował list "Nie martwmy się o zwierzęta z warszawskiego zoo", w którym odnosi się do zarzutów Barbary Zalewskiej. W liście możemy znaleźć głównie szereg zarzutów pod adresem pani Zalewskiej, którą dyrektor nazywa "słabą merytorycznie, chwiejną emocjonalnie, chaotyczną i konfliktową". Ponadto zarzuca się jej niskie kompetencje, które sprawiły, że "w krótkim czasie doprowadziła do bardzo złego stanu higieny w pomieszczeniach zwierząt". Według dyrekcji ogrodu, kobieta stosowała diety wynikające z nieaktualnej wiedzy, szkodzące zdrowiu zwierząt. Narażała też zoo na straty finansowe, zamawiając np. te same produkty kilka razy.

Ciężkich oskarżeń z obu stron jest bardzo dużo. Nas interesuje najbardziej to czy rzeczywiście zwierzaki w praskim ogrodzie cierpią. Trudno to jednoznacznie stwierdzić, bowiem Andrzej Kruszewicz nie odniósł się do wszystkich zarzutów Barbary Zalewskiej, jednak do tych najcięższych - tak. Według dyrektora zoo niedźwiedzie polarne są w dobrej kondycji i nie mają „nadżerek” na łapach (co zarzuca Zalewska). Szympans, który utonął w Zoo miał być "z natury agresywny", a utonął, bowiem sforsował elektryczny pastuch i wpadł do wody (fosa jest tak skonstruowana by szympans nie mógł jej sforsować. Zalewska zarzuca dyrekcji wymuszenie przez pracowników nieprzygotowanych małpek na wybieg). Ponieważ szympansy nie mają zdolności pływania, Miki utonął. To w okresie kiedy Pani Zalewska prowadziła Sekcję Zwierząt Laboratoryjnych, kontrola wykazała grzybicę skórną rozprzestrzenioną u świnek morskich i dlatego hodowla została zlikwidowana. Mała żyrafka zmarła, ponieważ nie podjęła samodzielnego ssania i mimo podjęcia prób
dokarmiania sztucznego, zmarła trzeciego dnia życia. Sekcja zwłok wykazała brak procesu trawienia mleka spowodowany wrodzoną wadą. Zalewska stwierdza, że "być może udałoby się ją uratować, gdyby była dokarmiana przez jedną osobę w pierwszych dniach swojego życia. W jej przypadku robiło to mnóstwo przypadkowych osób".

ddp0cct

Niedożywienie zwierząt spowodowane oszczędnościami jest według dyrektora oczywistym kłamstwem. - Nie ma w Zoo niedożywionych zwierząt! - pisze dyr. Kruszewicz. - Mamy zagwarantowany wystarczający budżet na ich żywienie, na specjalistyczne odżywki najwyższej klasy, na ogrzewanie pomieszczeń i płace dla opiekunów, także podczas dyżurów w dni wolne od pracy, a opisanie „wystającej kości ogonowej” u hipopotama jest zupełną groteską świadczącą o braku znajomości wyglądu tego gatunku.- dodaje.

Ogród Zoologiczny jest pod regularną kontrolą różnych organów i instytucji nadzorujących. Jak informuje dyrekcja, od momentu objęcia przez Andrzeja Kruszewicza stanowiska dyrektora (czyli od 2009 roku), w ogrodzie były 42 kontrole, w tym dotyczące dobrostanu zwierząt.

Kłamstwem ma być również zarzut dotyczy rzekomego polowania przez któregokolwiek dyrektora. Zarówno obecny dyrektor, jak i obecny rozważają w tej chwili wniesienie pozwów do sądu. Obecny dyrektor miałby go wnieść z powodu szkalowania i psucia wizerunku Ogrodu, natomiast były dyrektor, Jan Maciej Rembiszewski, oskarżony o "absurdalny czyn, który oczywiście nie miał miejsca i nie był wręcz możliwy do popełnienia" (polowanie ze strzelbą na kaczki), zamierza wnieść sprawę do sądu o naruszenie dobrego imienia.

ddp0cct

Podziel się opinią

Share
ddp0cct
ddp0cct
Więcej tematów