PolskaZwierzchnik Cerkwi w Polsce w śpiączce farmakologicznej

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce w śpiączce farmakologicznej

Do tej pory nie udało się wybudzić ze śpiączki farmakologicznej zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy - poinformował rzecznik arcybiskupa, ks. Henryk Paprocki. Metropolita przebywa w jednym z warszawskich szpitali.

Ks. Paprocki podkreślił, że stan arcybiskupa jest stabilny, a lekarze powoli przywracają mu normalne funkcje życiowe. Ks. Paprocki podkreślił, że lekarze nie informują, ile dokładnie potrwa proces wybudzania.

W stan śpiączki farmakologicznej wprowadzili arcybiskupa Sawę lekarze, po tym jak zdiagnozowali u niego zakłócenia pracy układu oddechowego. Dostojnik trafił tydzień temu do jednej z warszawskich klinik, po tym jak zasłabł w czasie uroczystości ku czci św. Onufrego w klasztorze w Jabłecznej.

Nie wiadomo dokładnie, jak długo jeszcze potrwa pobyt metropolity w szpitalu.

W maju zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa świętował w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium - na Św. Górze Grabarce (Podlaskie) - 10-lecie wyboru na metropolitę Warszawy i całej Polski.

Metropolita Sawa (Michał Hrycuniak) urodził się 15 kwietnia 1938 r. w Śniatyczach w dawnym województwie zamojskim. W 1957 r. wstąpił do Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Odbył również studia na Prawosławnym Fakultecie Teologicznym Uniwersytetu w Belgradzie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora teologii (obecnie ma tytuł profesorski).

Święcenia diakońskie otrzymał w 1964 r. Dwa lata później w Belgradzie otrzymał śluby zakonne i przyjął imię zakonne Sawa. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie, zaś w 1979 roku - święcenia biskupie. Najpierw był ordynariuszem diecezji łódzko-poznańskiej, potem białostocko-gdańskiej. Od 1994 roku do wyboru na metropolitę, był też pierwszym prawosławnym ordynariuszem polowym WP.

Arcybiskup Sawa wciąż pracuje naukowo. W latach 1984-1990 był rektorem ChAT. Obecnie jest kierownikiem katedry teologii prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, wykłada też na innych uczelniach. Ma tytuły doktora honoris causa uczelni w kraju i za granicą, a także liczne odznaczenia m.in. za działalność na rzecz prawosławia i dialogu ekumenicznego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)