ŚwiatZwiększone ryzyko wystąpienia klęsk żywiołowych jesienią - wszystko przez El Nino

Zwiększone ryzyko wystąpienia klęsk żywiołowych jesienią - wszystko przez El Nino

Pod koniec lata bieżącego roku w wielu częściach świata mogą wystąpić ekstremalne warunki pogodowe, z powodu zbliżającego się El Nino. Według meteorologów Meteovista może to spowodować tymczasowe przetasowania globalnej pogody. Niektóre z wilgotnych obszarów będą musiały zmagać się z suszą, tereny zazwyczaj suche z wyjątkowo obfitymi opadami, a temperatury będą ulegały dużym wahaniom. Prognozuje się, że w wyniku ocieplenia klimatu warunki pogodowe ulegną ekstremalnym zmianom.

Zwiększone ryzyko wystąpienia klęsk żywiołowych jesienią - wszystko przez El Nino
Źródło zdjęć: © AFP | Frank Perry

14.04.2014 12:22

Oznaki zbliżającego się El Nino zostały już potwierdzone w kilku modelach pogodowych: duża "kieszeń" cieplejszej wody gromadzi się pod powierzchnią Oceanu Spokojnego. Zahamowane zostaje zjawisko "upwellingu", czyli pompowania zimnych wód z dna oceanu ku górze, wschodnie ciepłe wiatry, zwane pasatami przestają wiać, a średnie temperatury wód wschodniego Pacyfiku w strefie równikowej wzrastają. Takie warunki odpowiadają za powstanie El Nino.

Jakie będą konsekwencje?

Kiedy silne wiatry osłabną i zmieni się temperatura wody morskiej, wiele krajów w pobliżu równika może spodziewać się nadejścia innych niż zazwyczaj warunków pogodowych. Latem i jesienią może to spowodować suszę we wschodniej Indonezji, na Filipinach, we wschodniej Australii i części Indii, czyli na obszarach, gdzie zazwyczaj występują znaczne opady deszczu. Natomiast w innych miejscach, takich jak południowe krańce Indii i wschodnia Afryka, pod wpływem El Nino będzie bardziej wilgotno.

Zmiany średnich temperatur będą odnotowywane w różnych miejscach na całym świecie. Indie, Afryka Zachodnia i duża część Ameryki Środkowej i Południowej będą musiały radzić sobie z ekstremalnie gorącymi masami powietrza, a stosunkowo chłodno będzie we wschodniej Azji i wschodniej Kanadzie. Chociaż zmaleje ryzyko huraganów na Oceanie Atlantyckim, to prawdopodobieństwo pojawienia się tajfunów na Oceanie Spokojnym wzrośnie.

Ekstremalne lata

El Ninos są bardzo nieregularne i w przybliżeniu występują, co dwa do siedmiu lat, a czasami są przeplatane La Nina z chłodniejszą wodą morską i silniejszymi wiatrami. La Nina ma odwrotny wpływ na temperatury i opady. W 2010 roku pojawił się El Nino, który został później, tego samego roku zastąpiony przez La Nina. O wyjątkowo silnej formie anomalii El Nino, można mówić w kontekście wydarzeń klimatycznych trwających od wiosny 1997 do wiosny 1998 roku i wcześniej w latach 1982/83.

El Nino 1997-1998

Podczas gdy większość światowych opadów deszczu zwykle występuje w Indonezji, w roku 1997 było tam wyjątkowo sucho. Przez wiele miesięcy lasy tropikalne musiały znosić warunki niemal pustynne, spowodowane przez poważną suszę. Odnotowano wiele pożarów lasów na Borneo i Sumatrze, a wiele upraw zostało zniszczonych przez długotrwałą suszę. Doprowadziło to do braków żywności i politycznych niepokojów.

We wschodniej Afryce znaczny wzrost opadów deszczu, spowodował poważne powodzie, wskutek czego życie straciło wielu mieszkańców, a wyrządzone szkody były ogromne. Wzrosła liczba chorób, takich jak malaria, a liczba ofiar głodu i ubóstwa dramatycznie wzrosła. W ostatnich latach w Australii udało się przezwyciężyć suszę za pomocą rezerwuarów, gdzie przechowywane są ogromne ilości wody. W umiarkowanych szerokościach geograficznych, np. w Stanach Zjednoczonych i Europie, skutki El Nino to zwiększone lokalne opady.

Ocieplenie klimatu

Oprócz wzrostu temperatury wód morskich spowodowanych przez El Nino, we współczesnym świecie mamy do czynienia z globalnym ocieplaniem klimatu oraz wzrostem liczby ludności, a tym samym warunki bytowania w wielu regionach stają się ekstremalne. Od tegorocznego lata, w szczególności w mniej zamożnych, gęsto zaludnionych krajach równikowych można spodziewać się wystąpienia wielu klęsk żywiołowych.

Obraz
© Większość wiązek modelu ECMWF wskazuje na znaczną anomalię El Nino od połowy 2014 roku. (fot. ECMWF)

Artykuł pochodzi z http://www.meteovista.pl/.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)