Zwiększa się liczba żołnierzy w przesmyku suwalskim
Przysięga 42 ochotników zasadniczej służby wojskowej odbyła się w sobotę w jednostce wojskowej w 14. Suwalskim Pułku Artylerii Przeciwpancernej (Podlaskie). Pułk powstał w 2019 roku i w tym czasie kilkukrotnie zwiększyła się tam liczba żołnierzy.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz rodziny żołnierzy. Przysięga ochotników do suwalskiej jednostki odbyła się na placu wojskowym.
- Wybierając drogę wojskową, stajecie przed trudnym wyzwaniem, które wymaga najwyższych standardów, dyscypliny i zaangażowania. Decydując o wstąpieniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej dokonaliście ważnego oraz odpowiedzialnego wyboru - powiedział zastępca dowódcy 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego ppłk Janusz Szpadzik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Część z nich będzie kontynuowała służbę podczas 11-miesięcznego specjalistycznego szkolenia do zawodowej służby wojskowej. Pozostali zasilą inne jednostki lub pozostaną w rezerwie.
Szeregowy Przemysław Cagan, który składał w sobotę przysięgę, powiedział do zebranych, że przysięga to dla każdego żołnierza moment, który zostanie zapamiętany na całe życie.
- Zapewniamy, że będziemy wiernie i z honorem służyć narodowi polskiemu, dumnie nosząc mundur z biało-czerwoną flagą każdego dnia będziemy godnie reprezentować wartości i ideały, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków - mówił Cagan. Dodał, że od dzisiaj zawsze będą towarzyszyły im trzy słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Pobudki patriotyczne
Dziennikarzom powiedział, że zdecydował się na wstąpienie do wojska polskiego z uwagi na to, co niedobrego dzieje się za naszą wschodnią granicą. - Zdecydowały o tym pobudki patriotyczne i to, że mamy niestabilne czasy - powiedział szeregowy Cagan. Podobnie mówili inni żołnierze.
Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział, że żyjemy w czasach niespokojnych, dlatego postawa nowych żołnierzy zasługuje na szacunek i uznanie. Życzył im, żeby ich służba przebiegała w pokoju.
14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny został zlikwidowany w 2010 roku i ograniczony do dywizjonu. W 2019 roku został przywrócony. Od tego czasu kilkukrotnie zwiększyła się liczba służących tam żołnierzy. Jest także doposażany w nowoczesny sprzęt.
Przesmyk lub korytarz suwalski to pojęcie w terminologii NATO. Dotyczy terenu obejmującego Suwalszczyznę, Augustów i Sejny. Przesmyk stanowi połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdziela terytorium obwodu królewieckiego i Białorusi. Według armii USA region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie.
Czytaj też: