Związki zawodowe wyjdą na zdrowie gospodarce?
Masowa przynależność pracowników do związków zawodowych może być korzystna dla wzrostu gospodarczego - uznał Bank Światowy w raporcie sygnalizującym, że ta ważna instytucja finansowa odchodzi od dotychczasowej nieufnej postawy wobec ruchu związkowego.
12.02.2003 11:03
Autorzy raportu, ogłoszonego w środę, konkludują, że wysoki poziom uzwiązkowienia może sprzyjać zmniejszeniu bezrobocia i inflacji, wzrostowi wydajności i szybszemu dostosowywaniu się do wstrząsów gospodarczych.
"W przeszłości bank chyba wrogo odnosił się do związków zawodowych, a w tej pracy przyjęto postawę bardzo otwartą i zniuansowaną, inną niż w przeszłości" - powiedział Robert Holzmann, dyrektor Banku Światowego do spraw opieki społecznej - "Zatem: nie dajemy związkom wolnej ręki, ale występujemy z poważną ofertą współpracy z nimi, bo ich rola jest bardzo istotna".
Raport podaje, że członkowie związków zawodowych zarówno w krajach bogatych, jak i biednych zarabiają wyraźnie więcej niż pracownicy niezrzeszeni w związkach. W USA różnica sięga 15%, w innych krajach przemysłowych 5-10%.
Autorzy raportu ustalili też, że członkostwo w związkach zawodowych sprzyja zmniejszeniu rozpiętości zarobków mężczyzn i kobiet oraz robotników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych.
Związki zawodowe mogą jednak również stwarzać trudności, jeśli nie są otwarte na realia sytuacji. "Związki mogą być ważnym czynnikiem zmian, jeśli robią to we właściwy sposób" - powiedział Holzmann. - "Co nie znaczy, że nie mogą szkodzić, jeżeli działają niewłaściwie".
Szybki rozwój handlu międzynarodowego sprawił, że przedsiębiorcy i związkowcy zaczęli bardziej niż dotychczas interesować się różnicami w warunkach płacy i pracy w poszczególnych regionach świata. Towarzyszy temu rosnący niepokój, że kraje, w których zarobki i inne koszty pracy są niższe, uzyskują przewagę konkurencyjną nad krajami, gdzie pracobiorcy uzyskali lepsze warunki płacy i pracy. (iza)