PolskaŹródła dyplomatyczne: Obama na uroczystości wręczenia Nagrody Solidarności

Źródła dyplomatyczne: Obama na uroczystości wręczenia Nagrody Solidarności

3 czerwca prezydent Bronisław Komorowski wręczy, podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie, Nagrodę Solidarności zainicjowaną przez MSZ. Źródła dyplomatyczne PAP wskazują, że w uroczystości może wziąć udział prezydent USA Barack Obama, a także wielu ważnych zagranicznych polityków.

25.04.2014 | aktual.: 25.04.2014 16:35

Nie ma jeszcze jednak oficjalnego potwierdzenia wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce, w czerwcu, na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ale wszystko na to wskazuje, że prezydent USA weźmie udział w uroczystościach z okazji 25-lecia wolnych wyborów - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych.

Pod koniec marca Komorowski mówił, że jego zaproszenie dla prezydenta USA Baracka Obamy na uroczystości 4 czerwca zostało przyjęte "z zainteresowaniem". Prezydent podkreślał wówczas, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi potwierdzającej przyjazd Obamy, ale "są okoliczności, które pozwalają na to liczyć".

Jak powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, podczas uroczystości wręczenia Nagrody Solidarności strona polska spodziewa się "obecności czołowych osobistości świata". Nie chciał jednak zdradzić, kto konkretnie pojawi się na gali.

Rzecznik MSZ poinformował także, że w piątek na pierwszym posiedzeniu zebrała się kapituła Nagrody Solidarności. Znaleźli się w niej b. prezydent Lech Wałęsa, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, b. działaczka "Solidarności" Henryka Krzywonos, szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski, prezes fundacji Solidarności Międzynarodowej Krzysztof Stanowski, szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki oraz szef MSZ Radosław Sikorski.

- Rozmawiano na temat nominacji do nagrody. Kapituła ustaliła, że jej prace i uzgodnienia objęte są zasadą poufności - powiedział Wojciechowski.

Warta milion euro Nagroda Solidarności zostanie po raz pierwszy przyznana w związku z 25. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Otrzyma ją osoba, która kierując się zasadami solidarności, przyczyniła się do szerzenia demokracji.

Nagroda składa z trzech segmentów: 250 tys. euro otrzyma laureat, 700 tys. euro będzie przeznaczone na programy polskiej pomocy rozwojowej wskazane przez nagrodzoną osobę i 50 tys. euro na podróż studyjną laureata po Polsce, "żeby zaznajomić go z naszą udaną walką o wolność".

Nagroda zostanie sfinansowana z funduszy pozabudżetowych pozostałych po europejskich funduszach przedakcesyjnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)