Zrób test na HIV
Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło kampanię promującą testowanie w kierunku HIV. Działania prowadzone w tym oraz kolejnym roku stanowią kontynuację realizowanej w poprzednich latach - „Wiedza ratuje życie".
18.07.2011 16:14
Każdego dnia na świecie zakaża się HIV ponad 7 tysięcy osób, a około 5 tysięcy umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce tymczasem, każdego roku wykrywa się około 800 zakażeń. Od początku epidemii w 1985 roku do kwietnia 2011 odnotowano 14 474 zakażeń a leczeniem objętych zostało ponad 5 162 pacjentów, w tym 135 dzieci.
„Zrób test na HIV" to kampania skierowana przede wszystkim do osób podejmujących ryzykowne zachowania seksualne, zachęcająca do odpowiedzi na pytanie: czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło narazić mnie na zakażenie?
Kampania koncentruje się na promowaniu wykonywania testów w punktach konsultacyjno-diagnostycznych, które są anonimowe oraz bezpłatne. Materiały informacyjne rozdawane podczas kampanii podkreślają, że HIV może dotyczyć każdego. Dlatego więc warto rozmawiać z partnerem oraz wspólnie wykonać badania. Negatywny wynik testu dziś, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Jedynie podejmowanie bezpiecznych zachowań może zapobiec zakażeniu i chorobie.
Odbiorcami prowadzonych działań są osoby dorosłe (18-39 lat i starsze), aktywne seksualnie, odpowiedzialne za zdrowie własne oraz partnera.
Honorowymi patronami akcji są: Minister Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
Krajowe Centrum ds. AIDS
Krajowe Centrum ds. AIDS, Agenda Ministra Zdrowia powstało w 1993 roku i jest instytucją o zasięgu ogólnopolskim. Do zadań Krajowego Centrum ds. AIDS należy m.in. koordynacja działań zwalczających epidemię HIV/AIDS w Polsce, tj. profilaktyka zakażeń HIV oraz leczenie antyretrowirusowe na terenie całego kraju.
Centrum jest animatorem działań na rzecz lokalnych społeczności, inspiruje organizacje pozarządowe do realizacji programów w zakresie zapobiegania HIV/AIDS. W imieniu Ministra Zdrowia udziela dotacji celowych na programy profilaktyczne realizowane przez organizacje pożytku publicznego. W ramach tej działalności na terenie całego kraju funkcjonują punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD), w których osoby pełnoletnie mogą wykonać bezpłatnie i anonimowo tekst w kierunku HIV połączony z poradnictwem przed i po teście.