Trwa ładowanie...
d8s6vm4

Zrezygnował kolejny kandydat na prezydenta Afganistanu - wnuk króla

Kolejny kandydat wycofał się ze startu w wyborach prezydenckich w Afganistanie; jest nim wnuk ostatniego króla Zahira Szaha - Nadir Naim. Oznacza to, że w wyborach 5 kwietnia będzie rywalizować ośmiu kandydatów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Urzędujący prezydent, Hamid Karzaj
Urzędujący prezydent, Hamid Karzaj (AFP, Fot: Wakil Kohsar)
d8s6vm4

Dotychczas z kwietniowych wyborów prezydenckich wycofało się dwóch kandydatów: były minister obrony Abdul Rahim Wardak i brat urzędującego prezydenta Hamida Karzaja, Kajum.

Faworytami elekcji są dwaj byli ministrowie spraw zagranicznych Zalmaj Rasul i Abdullah Abdullah oraz Aszraf Ghani, były ekonomista Banku Światowego, który obecnie kieruje komisją nadzorującą przekazywanie odpowiedzialności za sytuację w kraju przez wojska NATO afgańskim siłom bezpieczeństwa.

Komentatorzy przewidują, że pierwsza tura nie wyłoni zdecydowanego zwycięzcy i konieczna będzie dogrywka. Zgodnie z konstytucją Karzaj, który jest u władzy od obalenia talibów w 2001 roku, nie może ubiegać się o kolejną kadencję.

d8s6vm4

Następca Karzaja stanie przed trudnym zadaniem kontynuowania walki z talibami i będzie nadzorował zakończenie misji sił koalicji międzynarodowej. Zapewne czekać go będzie także decyzja w sprawie ewentualnego pozostawienia części obcych wojsk w Afganistanie. Siły międzynarodowe pod dowództwem NATO przygotowują się do wyjścia z Afganistanu do końca roku.

Król Zahir Szah rządził Afganistanem w latach 1933-1973. Został obalony przez swego kuzyna, premiera Mohammada Dauda. Od tego czasu przebywał na wygnaniu w Rzymie. Do kraju powrócił w kilka miesięcy po zbrojnym pokonaniu reżimu talibów przez Amerykanów w 2001 roku; zmarł w 2007 roku.

d8s6vm4

Podziel się opinią

Share
d8s6vm4
d8s6vm4
Więcej tematów