Trwa ładowanie...
16-10-2014 01:35

Zostali radnymi bez wyborów. Wystarczyło 25 podpisów

W kilkudziesięciu małopolskich gminach kandydaci na radnych zakończyli już wyborczy bój. Nie wycofali się jednak z wyścigu, a bez kampanii i głosowania zostali już radnymi przyszłej kadencji - pisze "Dziennik Polski".

Zostali radnymi bez wyborów. Wystarczyło 25 podpisówŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d2vskb4
d2vskb4

To możliwe, bo w swoim okręgu nie mają kontrkandydata i zgodnie z Kodeksem wyborczym mandat obsadzany jest bez głosowania. Więc, by zostać radnym wystarczyło im zebrać 25 podpisów popierających ich kandydaturę.

W Małopolsce są nawet gminy, gdzie wyłoniono tak większość rady. Jak wylicza "DP", w Spytkowicach zwycięstwo może świętować 12 radnych i wybory będą tylko w 3 okręgach, w Czorsztynie - obsadzono 13 z 15 mandatów, a w Muszynie - 8 z 15.

Co więcej, ci rajcowie to kandydaci komitetów obecnych szefów gmin, a więc wójtowie Czorsztyna i Spytkowic oraz burmistrz Muszyny mają już zapewnioną większość w radzie przyszłej kadencji.

Socjolog z UJ dr Jarosław Flis przyznaje, że zapewnienie sobie jeszcze przed wyborami większości w przyszłej radzie to ewenement. Mieszkańcom nie jest tak źle, by chcieli coś zmieniać; może brak im determinacji; może też czują się bezsilni wobec obecnych radnych i wójtów - ekspert wylicza powody, dlaczego tak się dzieje.

d2vskb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vskb4
Więcej tematów