Trwa ładowanie...
dyc6r6w
Dziennik PolskiZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zostali radnymi bez wyborów. Wystarczyło 25 podpisów

W kilkudziesięciu małopolskich gminach kandydaci na radnych zakończyli już wyborczy bój. Nie wycofali się jednak z wyścigu, a bez kampanii i głosowania zostali już radnymi przyszłej kadencji - pisze "Dziennik Polski".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zostali radnymi bez wyborów. Wystarczyło 25 podpisów
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
dyc6r6w

To możliwe, bo w swoim okręgu nie mają kontrkandydata i zgodnie z Kodeksem wyborczym mandat obsadzany jest bez głosowania. Więc, by zostać radnym wystarczyło im zebrać 25 podpisów popierających ich kandydaturę.

W Małopolsce są nawet gminy, gdzie wyłoniono tak większość rady. Jak wylicza "DP", w Spytkowicach zwycięstwo może świętować 12 radnych i wybory będą tylko w 3 okręgach, w Czorsztynie - obsadzono 13 z 15 mandatów, a w Muszynie - 8 z 15.

Co więcej, ci rajcowie to kandydaci komitetów obecnych szefów gmin, a więc wójtowie Czorsztyna i Spytkowic oraz burmistrz Muszyny mają już zapewnioną większość w radzie przyszłej kadencji.

Socjolog z UJ dr Jarosław Flis przyznaje, że zapewnienie sobie jeszcze przed wyborami większości w przyszłej radzie to ewenement. Mieszkańcom nie jest tak źle, by chcieli coś zmieniać; może brak im determinacji; może też czują się bezsilni wobec obecnych radnych i wójtów - ekspert wylicza powody, dlaczego tak się dzieje.

dyc6r6w

Podziel się opinią

Share

dyc6r6w

dyc6r6w
Więcej tematów