PolskaZostajemy dłużej w Iraku

Zostajemy dłużej w Iraku

Minister obrony Radosław Sikorski podpisał wniosek do prezydenta o przedłużenie misji polskich wojsk w Iraku - dowiedziała się nieoficjalnie IAR. Nie wiadomo więc, czy wniosek dotyczy przedłużenia misji o pół roku, czy o rok.

Najprawdopodobniej we wtorek wniosek będzie rozpatrywany przez Radę Ministrów, a w kilka dni później ostateczną decyzję podejmie prezydent.

Wiele wskazuje na to, że Radosław Sikorski zaproponował przedłużenie misji w Iraku do końca 2007 roku. Gdybym miał zgadywać, to w przyszłym roku w Iraku będziemy i sądzę, że będzie to raczej dłużej niż krócej - mówił.

Jak się dowiedziała IAR, jeszcze dzisiaj Sikorski ma o irackiej misji rozmawiać z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło powiedział w czwartek w radiowej Trójce, że o zakończeniu misji polskiego wojska w Iraku nie można decydować z tygodnia na tydzień.

W jego ocenie konkretna data zakończenia misji - lipiec czy grudzień 2007 r. - będzie zależna od sytuacji w tym kraju oraz amerykańskiej strategii obecności w Iraku.

Szczygło przypomniał, że prezydent Lech Kaczyński, do którego należy ostateczna decyzja w tej sprawie, zapowiedział, iż proces wycofywania wojska powinien zakończyć się do końca 2007 r. "Do możliwości wyjścia z Iraku - czy stanie się to wcześniej - trzeba podchodzić elastycznie, w zależności od sytuacji w tym kraju oraz tego, jaka będzie strategia Amerykanów na dalszy pobyt w Iraku" - powiedział prezydencki minister.

W ocenie Szczygły, przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o wycofaniu polskich żołnierzy do kraju będą uwzględnione cztery elementy - mandat ONZ dla działań w Iraku, prośby władz irackich o dalsze stacjonowanie tam wojsk sojuszniczych, poziom wyszkolenia wojsk irackich i uzgodnienia międzysojusznicze.

Polski kontyngent w Iraku liczy obecnie 900 żołnierzy. Do wyjazdu w styczniu szykuje się już nowa, 8. zmiana naszych wojsk. Polscy żołnierze zajmują się głównie szkoleniem sił irackich. Formalnie mandat PKW w Iraku kończy się pod koniec grudnia tego roku. Oficjalna decyzja o jego przedłużeniu jeszcze nie zapadła. Wojsko, oczekując na decyzję w sprawie losów misji irackiej, przygotowuje się do ewentualnej kolejnej rotacji.

W dwóch prowincjach, które kontrolowane są przez polskie wojsko, poziom bezpieczeństwa jest wyższy niż w innych irackich prowincjach, a wyszkolenie irackiego wojska jest bliskie końca.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)