ycipk-35oxqt

Zorza polarna nad Polską! Widoczna będzie przez kilka dni

Nad Polską będzie widoczna zorza polarna! Będzie można oglądać ją przez kilka dni od niedzieli 7 października 2018. Najlepszy widok na zjawisko zorzy polarnej będziemy mieli na północy kraju – na Mazurach i Podlasiu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zorza polarna nad Polską!
Zorza polarna nad Polską! (iStock.com)
ycipk-35oxqt

Zorza polarna nad Polską

*Od niedzieli, 7 października 2018 będzie można zobaczyć zorzę polarną nad Polską. *Wszystko na skutek dziury koronalnej, która powróciła do centrum tarczy słonecznej. Jest to ta sama struktura w koronie słonecznej, która dała nam piękną zorzę polarną miesiąc temu. W trakcie burzy magnetycznej kategorii G2 zorze polarne poszerzyły swój zasięg po umiarkowane szerokości geograficzne, zahaczając o północny pas województw Polski.

Zorza polarna jest wywołana aktywnością Słońca

ycipk-35oxqt

Burze słoneczne rozpoznaje się po ciemnych plamach widocznych w zewnętrznej części atmosfery Słońca. Kiedy do Ziemi dotrą wyrzucone ze Słońca wysokoenergetyczne cząsteczki i zostaną wychwycone przez ziemskie pole magnetyczne – będzie można zauważyć* zorzę polarną, czyli efekt świecących górnych warstw atmosfery w okolicach biegunów magnetycznych.*

Zorza polarna nad Polską – kiedy będzie można ją oglądać?

Zorza będzie widoczna od niedzieli 7 października przez kolejne 3-4 dni, w godzinach od 20:00 do 2:00 w nocy. Zorza będzie najlepiej widoczna w miejscach oddalonych od miast – głównie na wschodzie i w centrum Polski.

Do oglądania zorzy nie potrzebujemy żadnych specjalnych urządzeń – wystarczy tylko aparat fotograficzny. Ważne jednak jest abyśmy znaleźli się w miejscu oddalonym od świateł miasta.

ycipk-35oxqt
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-35oxqt

ycipk-35oxqt
ycipk-35oxqt