Zorza polarna nad Polską. Może być widoczna "nawet w Bieszczadach"
W najbliższym czasie nocne niebo nad Polską ponownie może rozświetlić zorza polarna. Jak informują eksperci, to wynik silnego wyrzutu materii z powierzchni Słońca. Jeżeli prognozy sprawdzą się, świetlny spektakl będzie można podziwiać w całym kraju - jednak pod pewnymi warunkami.
W ostatnich miesiącach zorza polarna występowała w Polsce wyjątkowo często. Choć zjawisko to jest widoczne przede wszystkim w okolicach kół podbiegunowych, wysoka aktywność słoneczna sprawiła, że kolorowe rozbłyski coraz częściej można obserwować również na średnich szerokościach geograficznych. Zdaniem ekspertów, w czasie najbliższych nocy zorza może pojawić się nad Polską ponownie. Co więcej, ma być doskonale widoczna.
Zorza polarna w Polsce dzisiaj? Obowiązuje "gotowość zorzowa"
Jak informują eksperci, w ostatnim czasie na Słońcu doszło do silnych burz magnetycznych. W ich wyniku w kierunku Ziemi zostały wyrzucone naładowane cząsteczki tworzące wiatr słoneczny. Ten natomiast, w wyniku zetknięcia z ziemską atmosferą, tworzy barwne rozbłyski, czyli zorzę polarną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spektakularna zorza polarna
Jak informuje ekspert portalu Polski Astrobloger, obecne prognozy wskazują, że w noc z 30 listopada na 1 grudnia oraz z 1 na 2 grudnia szanse na wystąpienie zorzy polarnej w Polsce są bardzo duże.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Podobną prognozę przedstawia na portalu X (dawniej Twitter) portal meteoprognoza.pl. "Rozbłysk słoneczny sięgający bardzo blisko progu X1.0 zmierza już ku Ziemi. Prawdę mówiąc, nie pamiętamy, kiedy ostatnio tak silny rozbłysk zmierzał ku Ziemi" - poinformowali jego twórcy, wskazując w komentarzu, że w przypadku realizacji prognoz, oznacza to "zorzę nawet w Bieszczadach". Burza słoneczna, poza zorzą polarną może jednak wywołać problemy z elektroniką.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Zorza polarna. Prognoza. Czy będzie widoczna?
Warto pamiętać, że na widoczność zorzy polarnej w Polsce wpływa wiele czynników. Dopiero ich zbieg może zapewnić niezwykłe, wielobarwne zjawisko. Osoby, które wyczekują zorzy polarnej powinny na bieżąco śledzić prognozy - zarówno jej widzialności, jak i warunków pogodowych. W przypadku zachmurzonego nieba obserwacja może bowiem okazać się niemożliwa. Dodatkowo widoczność zorzy polarnej w Polsce może aktualnie zakłócać wciąż doskonale widoczny Księżyc. W poniedziałek 27 listopada miejsce miała bowiem Mroźna Pełnia.
Osoby, które ze względu na prognozy widoczności zorzy polarnej w Polsce planują jej obserwację, powinny pamiętać o wyborze odpowiedniego miejsca. Kluczowe jest oddalenie od miejskich świateł. Polując na zorzę, warto również skierować wzrok w stronę północy.