Trwa ładowanie...

Żonaci księża katoliccy - będzie eksperyment?

"Gość Niedzielny" informuje, że Kościół w Brazylii prowadzi rozmowy z Kongregacją ds. Duchowieństwa w sprawie eksperymentalnego dopuszczenia do święceń kapłańskich starszych wiekiem żonatych mężczyzn o wypróbowanej wierze. Pomysł ten miałby zaradzić brakowi kapłanów w diecezjach Amazonii.

Share
Żonaci księża katoliccy - będzie eksperyment?
Źródło: WP.PL, Fot: Paweł Kozioł
d2l2krj

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest przewodniczący komisji ds. Amazonii brazylijskiej konferencji episkopatu, 80-letni kard. Cláudio Hummes, były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Nie pierwszy raz wychodzi z taką inicjatywą. Pierwszy raz uczynił to, kiedy sprawował funkcję w Watykanie w latach 2006-2010, jednak nie została ona wówczas podjęta.

"Gość Niedzielny" pisze, że o możliwości dopuszczenia do święceń kapłańskich starszych wiekiem żonatych mężczyzn rozmawiał już z papieżem Franciszkiem ordynariusz prałatury Xingu w Amazonii, bp Erwin Kräutler. Na jego terenie jest 800 wspólnot chrześcijańskich, dla których posługę duszpasterską sprawuje tylko 27 księży. W rezultacie, w wielu wspólnotach msza św. odprawiana jest dwa lub trzy razy w roku.

d2l2krj

Gdyby inicjatywa doszła do skutku, Amazonia stałaby się się pierwszym miejscem na świecie, w którym w obrządku łacińskim byliby żonaci księża.

Zobacz również wideo

d2l2krj

Podziel się opinią

Share
d2l2krj
d2l2krj
Więcej tematów