Żona Kim Dzong Una pokazała się publicznie. Pierwszy raz od kilku miesięcy
Ri Sol Dzu, żona przywódcy północnokoreańskiego reżimu, we wtorek wraz z mężem obejrzała występ artystyczny z okazji Księżycowego Nowego Roku. Pokazała się publicznie pierwszy raz od ponad pięciu miesięcy.
Żona Kim Dzong Una, Ri Sol Dzu zjawiła się we wtorek w Teatrze Artystycznym Mansudae w Pjongjangu. Wraz z mężem obejrzeli przedstawienie z okazji Nowego Roku.
Jak informowała państwowa agencja informacyjna KCNA, na widok północnokoreańskiego przywódcy publiczność miała wznosić wiwaty, "dając wyraz pragnieniu budowy potężnego państwa i doceniając jego rzadką ideologiczną i teoretyczną mądrość, wytrawne przywództwo i ciepłą miłość dla swojego ludu" - brzmiał komunikat państwowych mediów.
Z relacji KCNA wynika, że piosenki wykonywane na scenie oraz prezentowana choreografia taneczna "wyrażały wielką dumę z dobrych uczynków przeszłości i optymizm w odniesieniu do przyszłości", a także "jednomyślność ludu oddanego zawsze zwycięskiej Partii Pracy Korei".
"Zostały przyjęte brawami publiczności zdeterminowanej, by dalej gloryfikować socjalistyczny kraj, którego świat będzie zazdrościł" - podaje agencja z Korei Północnej.
Pojawiła się publicznie pierwszy raz od miesięcy
Wielu komentatorów zwraca uwagę na fakt, że małżonka północnokoreańskiego dyktatora w czasie pandemii koronawirusa rzadko pokazywała się publiczne.
Ostatnie wzmianki o jej wystąpieniach w przestrzeni publicznej pochodzą z września 2021 roku. Wtedy wraz z mężem wizytowała mauzoleum, gdzie znajdują się zwłoki dziadka i ojca Kim Dzonga Una - Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila.
Korea Północna nasila próby rakietowe
Korea Północna nasiliła w ostatnich tygodniach próby rakietowe. Od początku stycznia przeprowadziła ich już siedem. Towarzyszyły im groźby wznowienia testów broni jądrowej i międzykontynentalnych pocisków balistycznych.
Według komentatorów, Kim Dzong Un czuje się ignorowany przez administrację USA i stara się zmusić ją do wznowienia rozmów na temat zniesienia nałożonych na Pjongjang sankcji.
Zobacz też:10 lat reżimu Kim Dzong Una. Tak rządzi autorytarny przywódca Korei Północnej
Kraj Kim Dzong Una jest w zapaści
Gospodarka Korei Północnej znajduje się w zapaści, pogłębionej przez wielomiesięczne zamknięcie granic z powodu pandemii COVID-19. Nasilił się chroniczny problem niedoborów żywności i innych najpotrzebniejszych towarów oraz braków prądu.
Kim Dzong Un przyznał w ubiegłym roku, że sytuacja żywnościowa jest "napięta", ale zapowiedział dalsze zbrojenia nuklearne i rakietowe, oskarżając przy tym USA o prowadzenie wrogiej polityki wobec jego kraju.
Źródło: Andrzej Borowiak/PAP
Przeczytaj także: