Żółw upolował ptaka. To pierwsze takie nagranie [WIDEO]
Tego jeszcze nie było! Po raz pierwszy udało się nagrać, jak samica żółwia chwyta i zabija pisklę rybitwy. Zwierzę udowodniło, że szybkość i refleks nie zawsze są potrzebne, by szczęśliwie zakończyć łowy.
- Nie mogliśmy uwierzyć w to, co widzimy. To było równocześnie przerażające i zadziwiające - mówi Justin Gerlach z University of Cambridge Peterhouse College, współautor opublikowanego na łamach czasopisma "Current Biology" artykułu naukowego, którego tematem było polowanie samicy żółwia olbrzymiego na pisklę rybitwy.
Seszele. Żółw upolował rybitwę. Pierwsze takie nagranie
Jak podkreślają badacze, scena zarejestrowana na wyspach archipelagu na Oceanie Indyjskim to pierwsze nagranie, na którym uwieczniono zabójczy atak żółwia. Wcześniej nie było pewne, czy żółwie olbrzymie żywią się znalezioną padliną, czy też aktywnie polują na ptactwo.
Teraz nie ma już żadnych wątpliwości. Nieumiejące latać pisklę rybitwy nie miało szans na ucieczkę przed samicą żółwia, która stopniowo zbliżała się do ptaka, by zmiażdżyć mu łepek. Całe polowanie trwało siedem minut.
Wrzawa po słowach Władysława Frasyniuka. Katarzyna Lubnauer: emocje poszły za daleko
Takie zachowanie wzbudziło zainteresowanie naukowców. - To bardzo, bardzo dziwne zachowanie, całkowicie odmienne od tego, co uważamy w przypadku żółwia za normalne - zaznacza Justin Gerlach.
Żół upolował ptaka. "Doświadczony łowca" na Seszelach
Jak dodają eksperci, samica żółwia olbrzymiego musiała mieć wcześniej doświadczenie z polowaniem na pisklęta rybitw. To, w opinii naukowców, nie daje jednak odpowiedzi na pytanie: jaki procent całego pożywienia żółwi olbrzymich na Seszelach stanowi upolowane ptactwo.
W zabiciu pisklęcia rybitwy żółwicy mogło pomóc też zwyczajowe zachowanie tego ptactwa. Gdy pisklęta tego gatunku wypadną z gniazda, starają się za wszelką cenę uniknąć pozostawania na gruncie, o czym może świadczyć kurczowe trzymanie się pnia. To najpewniej wykorzystała samica żółwia przy polowaniu.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Seszele. Żółwie olbrzymie - potężne i zwinne zwierzęta
Żółwie olbrzymie to jedne z największych żółwi na świecie. Dożywają blisko 100 lat. Pancerz samca może sięgać 150 cm, samicy - około metra. Zwierzęta te są bardzo żarłoczne. Szacuje się, że mogą dziennie pochłaniać nawet 25 kilogramów pożywienia.
Mimo olbrzymiej wagi - samce ważą około 250 kilogramów, a samice około 150 - są w stanie stanąć na tylnych nogach, by sięgnąć do niżej wiszących gałęzi.
Główna populacja tych zwierząt zamieszkuje atol Aldabra, który należy do Republiki Seszeli. Mniejsza grupa żółwi olbrzymich zamieszkuje wyspę Zanzibar.
Źródło: RMF FM