Trwa ładowanie...

Żołnierze żandarmerii wojskowej mają swoje święto

Kontrolują dyscyplinę w wojsku, zapobiegają popełnianiu przestępstw. Żołnierze żandarmerii wojskowej mają dziś, 13 czerwca, swoje święto. Obchodzone już po raz 21., nawiązuje do tradycji Dywizjonu Karabinierów Konnych z 19. wieku oraz żandarmerii z lat 1914-1945. To 13 czerwca 1831 roku rozkazem generała Tomasza Łubieńskiego powołano "Służbę Polową", czyli pierwsze oddziały wojskowej policji.

Share
Żołnierze żandarmerii wojskowej mają swoje święto
Źródło: PAP, Fot: Andrzej Hrechorowicz
d45q8j8

Żołnierze żandarmerii wojskowej pełnią też służbę poza granicami kraju, uczestnicząc w misjach pokojowych i stabilizacyjnych pod auspicjami NATO, ONZ oraz Unii Europejskiej. Policja wojskowa była obecna w Iraku, Syrii, Libanie, Demokratycznej Republice Konga i w Czadzie. Obecnie jej funkcjonariusze służą w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.

Zadania żandarmerii wojskowej zmieniają się w ciągu ostatnich lat, wraz z pojawiającymi się nowymi zagrożeniami w wojsku. Zmniejszył się procent pospolitych przestępstw w jednostkach, doszły natomiast takie zjawiska, jak narkomania, czy korupcja. Po 2001 roku jednym z ważniejszych zagrożeń jest światowy terroryzm. Dlatego też powołano elitarne jednostki do działań specjalnych o charakterze policyjnym, na przykład JW "Agat". Żandarmeria utworzyła również Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej dla potrzeb NATO, który cieszy się uznaniem zagranicznych partnerów.

Policja wojskowa nosi szkarłatne berety oraz odznaki, na których najbardziej widoczny jest motyw czerwonego koła z żółtym płomieniem znicza, otoczony wieńcem laurowym.

d45q8j8

Podziel się opinią

Share
d45q8j8
d45q8j8
Więcej tematów