Trwa ładowanie...

Żołnierze z niemal całej Rosji zjadą do Obwodu Kaliningradzkiego na "zawody"

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że za dwa tygodnie w Obwodzie Kaliningradzkim odbędą się zawody, na które zjadą żołnierze z niemal wszystkich flot rosyjskiej marynarki wojennej. W szranki staną załogi transporterów opancerzonych piechoty morskiej.

Share
Żołnierze z niemal całej Rosji zjadą do Obwodu Kaliningradzkiego na "zawody"Źródło: mil.ru
d3d0pv9

Zobacz też: Rosyjski "niezatapialny lotniskowiec" u granic Polski - infografika

W zawodach zaplanowanych na 17-20 czerwca i opatrzonych nazwą "Bałtyckie wojenno-morskie derby 2014" udział weźmie 17 załóg piechoty morskiej, które zostaną wyłonione w eliminacjach organizowanych przez poszczególne floty - Północną, Czarnomorską, Pacyfiku oraz Flotyllę Kaspijską.

Żołnierze będą współzawodniczyć na poligonie morsko-lądowym Chmielewka używając transporterów opancerzonych BTR-80, BTR-82A i MT-LB. Właściwa część imprezy rozegra się na specjalnie przygotowanej trasie o długości ok. 11 kilometrów, na której umieszczono różnego typu przeszkody. W czasie przejazdu załogi będą musiały wykazać się również umiejętnościami strzeleckimi, prowadząc ogień z broni pokładowej w kierunku wybranych celów.

Sprawdzone zostanie też indywidualne wyszkolenie i sprawność fizyczna poszczególnych żołnierzy. Jak pisze rosyjskie ministerstwo obrony na swojej stronie internetowej, przykładowo członkowie załóg będą musieli pokonać tor z przeszkodami lub wykazać się celnością w rzucie granatem.

d3d0pv9

Zwycięzców wyłoni specjalna komisja pod przewodnictwem dowódcy rosyjskich wojsk obrony wybrzeża gen. Aleksandra Kołpaczenki. Wojskowi zasiadający w komisji będą mieć do swojej dyspozycji bezzałogowe statki powietrzne, które mają umożliwić im dokładną obserwację poczynań żołnierzy.

Portal Defence24.pl zauważa, że zawody w Obwodzie Kaliningradzkim do złudzenia przypominają niedawno przeprowadzone w pobliżu granicy z Ukrainą zawody "Awiadarts 2014", organizowane dla lotnictwa wojskowego. Co znamienne, ich termin zbiegł się z wyborami prezydenckimi na Ukrainie.

Realizacja tego typu imprezy w Kaliningradzie ma stanowić sygnał dla sąsiednich krajów, takich jak Polska, Litwa, Łotwa i Estonia - pisze Defence24.pl.

Potencjał militarny Obwody Kaliningradzkiego

Obecnie na terytorium rosyjskiej enklawy stacjonuje co najmniej kilkanaście tysięcy rosyjskich żołnierzy, których trzon stanowią brygada i pułk zmechanizowany, brygada piechoty morskiej, dwie brygady rakietowe i brygada artylerii.

d3d0pv9

Na siły powietrzne składają się stosunkowo nowoczesne myśliwce Su-27 oraz bombowce Su-24, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, choć na przestrzeni ostatnich lat pojawiały się spekulacje o ich rzekomo kiepskim stanie technicznym. Ostatnio Kreml ogłosił plany rozmieszczenia w kaliningradzkich bazach nowoczesnych Su-30SM.

W Obwodzie Kaliningradzkim rozlokowana jest także większość sił Floty Bałtyckiej, na którą łącznie składa się kilkadziesiąt okrętów wojennych. Niemniej należy zwrócić uwagę, że ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Lwia część jednostek ma po 25 lat i więcej, nowych okrętów jest zaledwie kilka.

Źródło: mil.ru, Defence24.pl, WP.PL

d3d0pv9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d0pv9
Więcej tematów