Trwa ładowanie...
29-04-2008 20:10

Żołnierze z Afganistanu: żadnych nagród za patrole pod ostrzałem?


Polscy żołnierze z misji wojskowej w Afganistanie są niezadowoleni z podziału nagród finansowych. Według nich najwyższe nagrody otrzymują oficerowie sztabowi. Żadnych nagród nie dostają natomiast żołnierze patrolujący niebezpieczny teren.

Żołnierze z Afganistanu: żadnych nagród za patrole pod ostrzałem?Źródło: PAP
d2cw5ur
d2cw5ur

Kapitan Radosław Zieliński, rzecznik polskiej grupy bojowej w Sharanie mówi, że pretensje żołnierzy są nieuzasadnione. Nagrody - wynika z jego wyjaśnień - były przydzielane na wniosek przełożonych, a najwyższe premie dostawali żołnierze szeregowi. Przełożeni najlepiej wiedzą, kogo nagradzać - powiedział.

Żołnierze skarżą się też na fatalne warunki zakwaterowania. Wielu kończących misje nie chce teraz mówić - jak to określają - o wszystkich przekrętach. Po powrocie do kraju zamierzają podzielić się swoją wiedzą m.in. z mediami. Żołnierze zapowiadają, że w przyszłości nie chcą brać udziału w misjach.

Tymczasem do Afganistanu wyleciało właśnie 340 żołnierzy, którzy będą służyć w tym kraju podczas trzeciej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. To żołnierze szczecińskiej 12. Brygady Zmechanizowanej, która ma stanowić trzon trzeciej zmiany PKW, liczącej około 1600 ludzi (ok. 400 żołnierzy więcej niż poprzednia).

Operację przemieszczenia do Afganistanu wszystkich żołnierzy zmiany zaplanowano na przełom kwietnia i maja.

d2cw5ur

Dotychczas rozproszone polskie pododdziały mają zostać skupione w jednej prowincji - Ghazni. Polacy są obecnie rozlokowani w Afganistanie w kilku bazach, m.in. w Ghazni, Gardez, Sharanie, Wazi-Khwa, Bagram i Kandaharze.

W skład III zmiany PKW - oprócz 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina - wchodzą 6. Brygada Desantowo-Szturmowa z Krakowa, 1. Brygada Logistyczna z Bydgoszczy, 2. Mazowiecka Brygada Saperów z Kazunia, 9. Pułk Rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego i 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. W skład III zmiany PKW wejdzie także Samodzielna Grupa Wsparcia Powietrznego.

Misja Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie jest operacją stabilizacyjną, prowadzoną m.in. na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z grudnia 2001 roku. Siły ISAF liczą łącznie ok. 34 tys. żołnierzy i pracowników wojska z 40 państw.

d2cw5ur
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cw5ur
Więcej tematów