Trwa ładowanie...
d30fot9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Żołnierze sił pokojowych ONZ oskarżeni o wykorzystywanie seksualne dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej

• UNHCHR wysunęło kolejne oskarżenia wobec żołnierzy ONZ
• Wojskowym zarzuca się seksualne wykorzystywanie dzieci
• Sprawa dotyczy misji w Republice Środkowoafrykańskiej
• AP: jest 6 nowych przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Flaga ONZ
Flaga ONZ (AFP, Fot: Fabrice Coffrini)
d30fot9

Domniemane przestępstwa, w tym gwałty, w większości popełnione w 2014 roku, wyszły na jaw w ciągu ostatnich kilku tygodni; władze Republiki Środkowoafrykańskiej, podobnie jak Unia Europejska wyraziły zaniepokojenie i badają sprawę - informuje Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) z siedzibą w Genewie. Agencja Associated Press pisze o sześciu nowych przypadkach nadużyć seksualnych wobec nieletnich.

- To są wyjątkowo poważne oskarżenia, kluczowe jest pilne i dogłębne zbadanie tych spraw - podkreślił w oświadczeniu Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Zeid Ra'ad Al-Hussein. - Zbyt wiele tych przestępstw wciąż nie zostało ukaranych, a ich sprawcy cieszą się pełną bezkarnością - dodał.

UNHCHR poinformowało, że jej pracownicy porozmawiali z pięcioma dziewczętami i chłopcem, którzy twierdzili, że ich prześladowcy uczestniczyli w unijnych i francuskich operacjach w RŚA. Do przypadków nadużyć dochodziło najprawdopodobniej niedaleko obozu dla uchodźców wewnętrznych w pobliżu lotniska w stolicy RŚA Bangi.

d30fot9

Trzy dziewczęta poinformowały, że ich prześladowcy należeli do gruzińsko-unijnego kontyngentu; 7-letnia dziewczynka i 9-letni chłopiec powiedzieli, że byli wykorzystywani przez francuskich żołnierzy z operacji wojskowej Sangaris - sprecyzowało UNHCHR.

W tajnym raporcie UNHCHR z 2014 roku udokumentowano przypadki seksualnego wykorzystywania nieletnich chłopców przez francuskich żołnierzy w RŚA w 2014 roku, gdy organizowana była tam misja ONZ (Minusca). Raport opiera się na wywiadach z ofiarami, przeprowadzonych między majem a czerwcem 2014 roku przez pracownika UNHCHR oraz przedstawiciela UNICEF. Bezdomni i głodujący chłopcy opowiadali, jak żołnierze wykorzystywali ich seksualnie w zamian za jedzenie i pieniądze na terenie ośrodka uchodźców wewnętrznych w Bangi.

W czerwcu 2015 roku ONZ opublikowała przegląd swych operacji pokojowych; w dokumencie tym zawarto rekomendację, by państwa, których siły pokojowe dopuszczają się przestępstw seksualnych wobec dzieci, były wykluczane z misji.

d30fot9

Podziel się opinią

Share

d30fot9

d30fot9
Więcej tematów