WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Żołnierze rosyjscy blokują sztab floty wojennej Ukrainy

Sztab floty wojennej Ukrainy w Sewastopolu został zablokowany przez rosyjskich żołnierzy po odmowie marynarzy przejścia na stronę władz Krymu - informuje agencja Interfax-Ukraina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraiński okręt w porcie w Sewastopolu
Ukraiński okręt w porcie w Sewastopolu (PAP/EPA, Fot: MAXIM SHIPENKOV)
WP

- Po tym, jak mianowany 2 marca dowódca marynarki wojennej Ukrainy Denis Berezowski (odwołany dzień później przez p.o. prezydenta Ołeksandra Turczynowa) zjawił się w ukraińskim sztabie i przekonywał oficerów do przejścia do marynarki wojennej Krymu, a oficerowie zadeklarowali wierność przysiędze narodowi Ukrainy, teren wokół ogrodzenia sztabu został zablokowany przez rosyjskie siły specjalne - poinformowało agencję Interfax-Ukraina źródło w sztabie floty wojennej.

Zdaniem tej osoby, obecnie wejście do sztabu i wyjście z niego jest całkowicie zablokowane, ale ukraińscy marynarze pozostają na swoich miejscach.

2 marca nieuznawany przez władze w Kijowie premier Krymu Siergiej Aksjonow proklamował powstanie marynarki wojennej Krymu.

WP

W poniedziałek rano Berezowski z grupą żołnierzy rosyjskich dostał się do sztabu floty wojennej Ukrainy, chcąc przekonać marynarzy do przejścia na stronę władz Krymu. W sztabie znajdował się w tym momencie nowy dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Serhij Hajduk. Członkowie dowództwa odmówili przejścia na stronę władz krymskich.

W niedzielę Prokuratura Generalna wszczęła przeciwko Berezowskiemu śledztwo w sprawie zdrady stanu.

W nagraniu zamieszczonym tego dnia na YouTube Berezowski oświadczył, że złożył przysięgę na wierność "narodowi krymskiemu". Deputowany partii Swoboda Jurij Syrotiuk powiedział jednak, że Berezowski został odsunięty od pełnienia obowiązków jeszcze w niedzielę rano, a powodem było to, że dał rozkaz dowódcom jednostek na Krymie, by w razie blokady przez żołnierzy rosyjskich "nie stawiali żadnego oporu i przekazywali broń, amunicję i wszystko inne Rosjanom".

Polub WP Wiadomości
WP
WP