Trwa ładowanie...
d29gbyo

Żołnierze NATO i wojska USA wspólnie opuszczą Afganistan. Także Polacy

Donald Trump zadeklarował, że wojska USA opuszczą Afganistan przed Bożym Narodzeniem. W odpowiedzi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skomentował, że członkowie sojuszu "razem wchodzili do Afganistanu i wspólnie go opuszczą". Dotyczy to również Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jens Stoltenberg: Żołnierze NATO, w tym polskie wojska, misję w Afganistanie skończą razem z żołnierzami USA (zdjęcie ilustracyjne)
Jens Stoltenberg: Żołnierze NATO, w tym polskie wojska, misję w Afganistanie skończą razem z żołnierzami USA (zdjęcie ilustracyjne) (PAP, Fot: Marcin Bielecki)
d29gbyo

Donald Trump napisał w czwartek w mediach społecznościowych, że USA planują wycofać swoje wojska z Afganistanu przed Bożym Narodzeniem 2020 roku.

Szef NATO Jens Stoltenberg został pytany o te słowa podczas briefingu prasowego z premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaevem. Dziennikarzy interesowało przede wszystkim, czy plany amerykańskiego prezydenta były konsultowane z innymi członkami sojuszu.

Kiedy wojska NATO i Polacy opuszczą Afganistan?

d29gbyo

Sekretarz generalny NATO potwierdził, że decyzja prezydenta USA była skonsultowana z sojuszem. Podkreślił, że obecność żołnierzy Paktu Północnoatlantyckiego w Afganistanie wynika m.in. z ataku na Stany Zjednoczone, do którego doszło 11 września 2001 r.

Jens Stoltenberg tłumaczył, że Afganistan "przestał być bezpieczną przystanią dla międzynarodowych terrorystów". Dodał, że NATO wspiera proces pokojowy w tym kraju i z zadowoleniem przyjmuje rozmowy pomiędzy afgańskim rządem a talibami. Sekretarz generalny sojuszu przypomniał także, że nie tak dawno w Afganistanie było obecnych ponad 100 tysięcy żołnierzy NATO. Teraz jest ich około 12 tys., a ich zadaniem jest wspieranie i szkolenie lokalnych sił bezpieczeństwa.

Przeczytaj: USA. Amerykańskie wojska w Polsce będą mieć siedzibę w Poznaniu

Stoltenberg powiedział również, że dalsza przyszłość wojsk NATO w Afganistanie lub kolejnych misji będzie konsultowana. Zaznaczył, że spora część żołnierzy pochodzi z krajów Europy. W Afganistanie jest m.in. kolejna polska zmiana.

d29gbyo

- Będziemy podejmować decyzje na podstawie warunków panujących na miejscu. W naszym interesie jest zachowanie długoterminowego bezpieczeństwa Afganistanu - mówił sekretarz generalny sojuszu.

Polacy wrócą z Afganistanu? "Decyzję podejmiemy wspólnie"

Podsumowując wątek Jens Stoltenberg podkreślił, że wojska USA do Afganistanu postanowiły udać się razem z innymi. - Wspólnie podejmiemy decyzje dotyczące przyszłych regulacji, a kiedy nadejdzie odpowiedni czas, wyjdziemy z tego kraju razem - stwierdził. Według sekretarza generalnego NATO takie przesłanie sojuszników NATO jest aktualne od wielu lat.

Decyzja NATO o wyjściu z Afganistanu oznacza, że ten kraj opuszczą też polscy żołnierze. Obecnie nasz kontyngent wojskowy w tym kraju liczy 400 osób. To dwunasta zmiana. Jej misja wygasa 31 grudnia 2020 r.

d29gbyo

Na początku konfliktu w Afganistanie liczebność polskich wojsk wynosiła w tym kraju tylko 100 żołnierzy. W latach 2010-2011 było to jednak już prawie 2600 żołnierzy, co stanowiło największy kontyngent wojskowy w całej historii misji pokojowych i stabilizacyjnych Wojska Polskiego.

Według oficjalnych danych MON we wszystkich działaniach na terenie Afganistanu poszkodowanych zostało łącznie 869 polskich żołnierzy oraz cywilnych pracowników wojska, z czego 361 zostało rannych. 44 Polaków w Afganistanie zginęło.

Przeczytaj również: Afganistan. Gubernator przeżył zamach

Michał Kobosko potwierdza: Hołownia rozmawiał z Kosiniakiem-Kamyszem. Chodzi o "ewentualną współpracę"

Źródło: nato.int

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d29gbyo

Podziel się opinią

Share
d29gbyo
d29gbyo
Więcej tematów