PolskaZofia Posmysz-Piasecka laureatką nagrody Totus

Zofia Posmysz-Piasecka laureatką nagrody Totus

Pisarka i autorka scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i widowisk Teatru Telewizji została laureatką nagrody Totus 2013, przyznanej przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej.

Zofia Posmysz-Piasecka laureatką nagrody Totus
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński

12.10.2013 | aktual.: 12.10.2013 19:15

Nagroda przyznana została za "głęboką chrześcijańską refleksję o życiu i ludzkich losach, przekazaną w bogatej twórczości literackiej i radiowej oraz za krzewienie kultury polskiej w twórczości".

Przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślał, że uroczystość wręczenia Totusów, rozpoczęła XIII Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - papież dialogu", który jest początkiem przygotowań do przyszłorocznej kanonizacji papieża z Polski.

Kard. Nycz apelował o wsparcie fundacji, która finansuje naukę dla młodzieży z ubogich rodzin. Jak mówił metropolita warszawski jest to "żywy pomnik" Jana Pawła II. W niedzielę młodzi ludzie będą kwestowali na rzecz fundacji. Można też wysyłać sms o treści "Pomoc" pod numer 7250.

Na Zamku Królewskim w Warszawie po raz trzynasty przyznano nagrody Totusy - określane jako "katolickie Noble" - przyznano za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocję człowieka, pracę charytatywną i edukacyjno-wychowawczą, propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. Przyznawany jest też Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.

Nagroda Totus w kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" została przyznana ks. Robertowi Skrzypczakowi, twórcy publikacji "Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II. Zbiór wystąpień", za "pracę intelektualną nad nauczaniem Jana Pawła II".

W kategorii Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach nagrodzono zespół redakcji miesięcznika "Mały Gość Niedzielny". Redakcja wyróżniona została za "tworzenie znakomitego pisma dla dzieci i młodzieży, które od wielu lat kształtuje w duchu Ewangelii kolejne pokolenia młodych czytelników".

W kategorii promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza przyznana została Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi w Laskach za "ponad stuletnią czynną promocję godności człowieka, współbrzmiącą z nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II".

Rada Fundacji postanowiła ponadto przyznać Nagrodę Specjalną TOTUS Zespołowi Pieśni i Tańca "Śląsk" za "całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury w roku 60. rocznicy ich działalności artystycznej, podkreślając ich propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II".

Podczas gali zostały też przyznane indeksy dla młodzieży - laureatów konkursu, dotyczącego nauczania Jana Pawła II na prestiżowe uczelnie, m.in. na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, a także na studia prawnicze w pięciu uczelniach na terenie całej Polski.

Wręczenie nagród Totus jest jednym najważniejszych punktów XIII Dnia Papieskiego. Hasło tegorocznego dnia to "Jan Paweł II - papież dialogu". Totusy są co roku przyznawane przez Fundację osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do propagowania nauczania Jana Pawła II.

Galę zwieńczyło wręczenie dyplomów i okolicznościowych statuetek instytucjom i osobom wyróżnionym przez Fundację za wspieranie programu stypendialnego i działalności Fundacji. W tym roku statuetki odebrali prezes Zarządu Telewizji Polskiej Juliusz Braun oraz prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.

Uroczystość wręczenia "katolickich Nobli" poprowadziła Grażyna Torbicka. Galę uświetniły liczne występy artystyczne, m.in. Andrzeja Piasecznego, finalistów "The Voice of Poland" - Michała Sobierajskiego i Doroty Osińskiej oraz uzdolnionych solistek i niewidomego muzyka grającego na fortepianie - stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

W uroczystości uczestniczyli m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także przedstawiciele kultury, nauki oraz rektorzy wyższych uczelni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)