PolskaZobacz, kogo uwiódł Palikot

Zobacz, kogo uwiódł Palikot

Ponad połowa respondentów w wieku 18-24 lata (54%) twierdzi, że brała udział w tegorocznym głosowaniu - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Na największe poparcie najmłodszych wyborców mogła liczyć PO, na drugim miejscu uplasował się PiS, a na trzecim Ruch Palikota z aż 20% poparciem.

Zobacz, kogo uwiódł Palikot
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Największa grupa młodych ludzi, którzy wzięli udział w wyborach do sejmu i oddali w nich ważny głos, poparła Platformę Obywatelską (36%). Około jednej czwartej głosowało na Prawo i Sprawiedliwość (24%), a jedna piąta - na Ruch Palikota (20%). Zdecydowanie mniej respondentów w wieku 18-24 lata udzieliło poparcia kandydatowi Polskiego Stronnictwa Ludowego (6%) bądź Sojuszu Lewicy Demokratycznej (5%).

Z udziału w głosowaniu zrezygnowało 40% badanych w wieku 22-28 lat, którzy w 2007 roku poparli kandydata PiS oraz 34% ówczesnego elektoratu PO. Dawni wyborcy PiS i PO, którzy w tym roku również poszli do urn, w przeważającej części nie zmienili swoich upodobań - największa grupa oddała głos na kandydata tego samego ugrupowania co przed czterema laty, pozostali zaś głosowali odmiennie: byli zwolennicy PiS na ogół poparli PO bądź PJN, a największym beneficjentem elektoratu PO okazał się Ruch Palikota.

Wśród osób w wieku 18-24 lata uczestnictwo w wyborach, tak jak w całym społeczeństwie, było wyraźnie zróżnicowane. Częściej do urn poszli młodzi mieszkający w dużym mieście i dobrą sytuacją materialną.

Młodzi nieuczestniczący w tegorocznych wyborach różnią się od tych, którzy wzięli w nich udział, nie tylko częściej deklarowanym brakiem sprecyzowanych poglądów politycznych. Okazuje się bowiem, że ci z nich, którzy je definiują, istotnie częściej określają swoją orientację jako centrową (41% wobec 34%), rzadziej natomiast skłaniają się w stronę któregoś z krańców politycznego continuum.

Respondenci z grupy w wieku 18-24 lata wydają się przede wszystkim słabiej zainteresowani polityką: młodzi wyborcy rzadziej niż ogół Polaków deklarują, że w co najmniej dużym stopniu interesują się polityką, rzadziej także oglądają codziennie telewizyjne programy informacyjne. Grupę młodych wyborców cechuje natomiast ponadprzeciętne zaufanie do mechanizmów demokracji przedstawicielskiej, wyrażające się w częstszym poczuciu realnego i równego dla wszystkich obywateli wpływu na sytuację w kraju i politykę rządu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (164)