Zobacz, jak używane części mogą pomóc w naprawie Twojego samochodu!
Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów średni wiek pojazdów w Polsce to 14,5 roku, co plasuje nas na 5. miejscu w rankingu najstarszych parków maszyn. Starszymi samochodami jeżdżą tylko Estończycy, Łotysze, Grecy i Rumuni. Jeżeli wybieramy budżetowy samochód, to liczymy również na tanie części, ale to nie zawsze się sprawdza. Dlatego warto zwrócić się w kierunku części używanych.
Zakup samochodu to jedna z najpoważniejszych i najbardziej stresujących decyzji, zaraz po zakupie domu lub mieszkania. Często wydajemy na niego długo zbierane oszczędności lub wybieramy różne formy finansowania. Dlatego warto zadbać o to, żeby auto było sprawne przez cały okres eksploatacji. Jednak finanse nie zawsze pozwalają na zakup nowych części i to nie tylko oryginalnych, ale nawet zamienników. Na szczęście w Polsce sukcesywnie rośnie rynek części używanych.
Polacy coraz chętniej oszczędzają
Pod koniec marca w dziale części na platformie OTOMOTO było ponad 3,5 mln ogłoszeń i aż 3,1 mln z nich to części używane. Według badania przeprowadzonego w kwietniu 2023 r. przez OTOMOTO i agencję badawczą Minds&Roses, 1/5 kierowców zadeklarowała korzystanie z części używanych.
Najczęstszym powodem takiej decyzji była oczywiście cena. Na aspekt ekonomiczny wskazało aż 79 proc. ankietowanych. Jednak nie zawsze liczą się pieniądze. Czasami może się zdarzyć, że ktoś kupi samochód na tyle nietypowy lub po prostu wiekowy, że nie ma już do niego nowych elementów i wtedy również trzeba posiłkować się rynkiem wtórnym.
Największą popularnością cieszą się elementy karoserii (30,1 proc. z ogółu wyświetleń w OTOMOTO) i wnętrza (10,9 proc. z ogółu wyświetleń). Dalej plasują się części silnika (6,7 proc. z ogółu wyświetleń) i oświetlenie (5,8 proc. ogółu wyświetleń). Mniej popularne są elementy układu napędowego, chłodzenia i zawieszenia.
Jak kupować części używane?
Podręcznikowym przykładem odzyskiwania części z samochodów, których naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna, są stacje demontażu pojazdów. To jedyne miejsca, które mogą legalnie odzyskiwać używane elementy pojazdów. Za nielegalny demontaż grożą surowe kary, które wynoszą nawet do 300 tys. zł, ponieważ działalność ta wymaga odpowiednich zezwoleń. Kontrolą takich miejsc zajmują się m.in. wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.
Pracownicy stacji demontażu najpierw opróżniają pojazd ze wszystkich płynów eksploatacyjnych i odzyskują elementy nadające się do ponownego użycia. Kolejny etap to sprawdzenie części pod kątem sprawności i zużycia. Ostatni krok to wykonanie zdjęć i wystawienie na sprzedaż.
Części używane najlepiej kupować u profesjonalnych sprzedawców. Na platformie OTOMOTO jest to o tyle wygodne, że zachęca on sprzedających do szczegółowego wypełniania opisu, a także zamieszczania zdjęć i filmów. W razie niezgodności części z naszym pojazdem, można ją zwrócić w ciągu 14 dni od dokonania zakupu, jeśli zostały kupione na odległość. Przy zakupie używanych elementów obowiązuje też rękojmia, ale może zostać ona ograniczona do jednego roku.
Używane części a prawo
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało wykaz przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko. Na liście są poduszki powietrzne, klocki i szczęki hamulcowe, przewody i uszczelnienie układu hamulcowego, tłumiki, przeguby układu kierowniczego i zawieszenia, fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa lub poduszkami powietrznymi, układy blokady kierownicy, immobilisery i urządzenia przeciwwłamaniowe, elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa jazdy, przewody paliwowe, filtry jednorazowe, pasy bezpieczeństwa, zawory recyrkulacji spalin, instalacje zasilania gazem, pióra wycieraczek, płyny eksploatacyjne, katalizatory oraz kondensatory zawierające PCB.
Jak widać, popularność używanych części wśród kupujących stale rośnie. Dzięki elementom pochodzącym z pewnego i legalnego źródła można znacznie obniżyć koszty naprawy samochodu. Najlepiej szukać ich na wyspecjalizowanych platformach z ogłoszeniami, takich jak OTOMOTO, które od ponad 20 lat łączy sprzedających i kupujących pojazdy oraz części. Platforma dba o jakość, transparentność i rzetelność prezentowanych ofert, co dodatkowo zwiększa szansę, że znajdziemy tam używaną część, która może posłużyć w naszym samochodzie jeszcze długie lata.