Trwa ładowanie...

Znów nadchodzą deszcze i grad. W 11 województwach należy mieć się na baczności

Początek września nie przywita nas przyjemnie jesienną aurą. Od piątkowego popołudnia do sobotniego poranka dla jedenastu województw prognozowane są intensywne opady oraz burze. W niektórych miejscach Polski poziom wód może nawet przekroczyć stany ostrzegawcze.

Share
Znów nadchodzą deszcze i grad. W 11 województwach należy mieć się na baczności
Źródło: flickr.com, fot: Benjamen Benson
d2ukeya

Wydane przez IMGW ostrzeżenia pierwszego stopnia (najsłabsze w trzystopniowej skali) obowiązują w województwach: opolskim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, łódzkim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniej części województwa mazursko-warmińskiego oraz zachodniej i północnej części województwa mazowieckiego.

Dla województwa dolnośląskiego wydano ostrzeżenie drugiego stopnia.

Potężne burze przeszły nad Polską. Te zdjęcia robią wrażenie

Ostrzeżenia dotyczą wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz burz z gradem. Te drugie prognozowane są w woj. świętokrzyskim, śląskim i małopolskim.

IMGW wydało również ostrzeżenia hydrologiczne dla trzech województw: łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego - pierwszego stopnia i dla dolnośląskiego - drugiego stopnia.

d2ukeya

Stan wód może alarmująco wzrosnąć

W przypadku województw mazurskiego i pomorskiego prognozowany jest wzrost poziomów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje od piątkowego wieczora do niedzielnego poranka.

W zlewniach górnej Warty, Prosny, Neru w woj. łódzkim prognozowane są gwałtowne wzrosty stanów wody, zwłaszcza na małych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych. Lokalnie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje od piątkowego popołudnia do sobotniego poranka.

Ostrzeżenie hydrologiczne dla woj. dolnośląskiego obowiązuje do sobotniego poranka. Prognozowane są wzrosty stanu rzek od 60 do 80 cm. "Na rzekach, szczególnie górskich i podgórskich, mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze" - informuje IMGW.

d2ukeya

Podziel się opinią

Share
d2ukeya
d2ukeya
Więcej tematów