Znów majstrują w unijnych dopłatach
Ministrowie rolnictwa 15 państw
członkowskich Unii Europejskiej wznowili w Luksemburgu
debatę na temat reformy systemu unijnych dopłat do rolnictwa,
realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (CAP).
17.06.2003 | aktual.: 17.06.2003 18:36
Część państw członkowskich chce obniżenia tych dotacji, pochłaniających blisko połowę budżetu UE, co postuluje także unijny komisarz do spraw rolnictwa Franz Fischler. Natomiast Francja, wsparta ostatnio przez Niemcy, domaga się utrzymania pomocy finansowej dla swych rolników na dotychczasowym poziomie. Budżet Unii Europejskiej sięga 100 mld euro rocznie.
Wspomniane kontrowersje sprawiły, iż w ubiegły czwartek ministrowie przerwali prowadzone w Luksemburgu obrady, by udać się do państw macierzystych na konsultacje ze swymi rządami. Krytycy obecnej wersji Wspólnej Polityki Rolnej twierdzą ponadto, że zakłóca ona handel światowy i pogrąża gospodarczo kraje rozwijające się.
Fischler traktuje swój obecny projekt kompromisu jako ostateczny. "To ostateczna oferta. Niech nikt nie sądzi, że prowadzimy tu grę, że zaprezentujemy jeden kompromis teraz, a następny jutro" - powiedział komisarz dziennikarzom w Luksemburgu.
Według dyplomatów, na których powołuje się Reuters, prawdopodobne jest osiągnięcie kompromisu w ciągu tego tygodnia. "Istnieje przynajmniej pewne prawdopodobieństwo porozumienia w tym tygodniu, możemy coś osiągnąć około czwartku" - powiedział jeden z nich.
Projekt Fischlera zakłada przede wszystkim zniesienie zasady, iż dotacje są bezpośrednio zależne od wielkości produkcji w danym gospodarstwie. Efektem stosowania tej zasady była m.in. znaczna nadprodukcja masła i wina w państwach unijnych w ostatnich latach. Komisarz chce również, by część pieniędzy, przeznaczanych obecnie na dotacje, skierować na rozwój infrastruktury wiejskiej.
Obniżenia dotacji rolnych domagają się od UE także jej konkurenci w eksporcie żywności - Stany Zjednoczone, Australia i Brazylia. Temat będzie z pewnością zażarcie dyskutowany podczas kolejnej rundy negocjacji Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Cancun w Meksyku we wrześniu tego roku.