ŚwiatZniszczyli dokumenty ws. masakry w Srebrenicy?

Zniszczyli dokumenty ws. masakry w Srebrenicy?

Część materiałów dotyczących masakry w Srebrenicy, gdzie w 1995 roku zamordowano osiem tysięcy muzułmanów, mogła zostać zniszczona w Hadze - twierdzi "The Balkan Investigative Reporting Network".

Zniszczyli dokumenty ws. masakry w Srebrenicy?
Źródło zdjęć: © AFP | Odd Andersen

Wśród zniszczonych materiałów miały się znajdować dokumenty potwierdzające tożsamość ofiar, które znaleziono w masowych grobach. Według BIRN, dokumenty te zostały spalone, a ich zniszczenie autoryzowało biuro haskiej prokuratury trybunału ONZ ds. zbrodni w byłej Jugosławii.

- To był największy akt zbrodni w Europie od czasu nazizmu. To było ludobójstwo. Dla rodzin ofiar mogły to być jedyne dowody straty ich bliskich - powiedział dziennikarzom BIRN anonimowy były śledczy ws. Srebrenicy.

- Gdyby te doniesienia potwierdziły się, byłby to skandal. W sprawie zbrodni w byłej Jugosławii nadal toczą się przecież procesy - komentuje Adam Balcer, ekspert ds. Bałkanów, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. Balcer podkreśla jednak, że z ostatecznymi ocenami należy zaczekać na potwierdzenie tych informacji przez inne oficjalne źródła.

Jednak rzeczniczka haskiej prokuratory, Olga Kavran, twierdzi, że nie może ujawniać informacji dotyczących zarzutów dziennikarzy.

BRIN dowiedziało się również, że prokuratura w Hadze zezwala na niszczenie dokumentów po upływie pewnego czasu, chyba że zostaną uznane za dowody w toczących się przed trybunałem sprawach. Nie wiadomo, czy było tak również w tym przypadku.

Do masowej egzekucji w Srebrenicy doszło w 1995 roku. Zbrojne oddziały bośniackich Serbów zabiły wówczas około ośmiu tysięcy muzułmańskich chłopców i mężczyzn. Kobiety wcześniej ewakuowano. O zbrodnię oskarża się, pozostającego na wolności, generała Ratko Mladicia, który dowodził serbską armią. Krytykowany jest również udział holenderskich żołnierzy ONZ, których batalion stacjonował 5 km od Srebrenicy i nie zapobiegł masakrze.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
karadżićsrebrenicatrybunał

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)