Trwa ładowanie...
difebmw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zniszczono domy Palestyńczyków podejrzanych o zabicie izraelskich nastolatków

Izraelskie wojsko zniszczyło położone na Zachodnim Brzegu Jordanu domy dwóch palestyńskich bojowników, podejrzewanych o udział w porwaniu i zabiciu trzech nastolatków z Izraela. Zbrodnia doprowadziła do wybuchu obecnego konfliktu zbrojnego w Strefie Gazy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ruiny domu jednego z podejrzanych bojowników Hamasu, Hebron
Ruiny domu jednego z podejrzanych bojowników Hamasu, Hebron (AFP, Fot: Hazem Bader)
difebmw

Armia izraelska podała, że budynki zostały zniszczone wcześnie rano, zgodnie z procedurami przewidzianymi wobec bojowników podejrzewanych o popełnienie poważnych przestępstw.

Trzej izraelscy chłopcy zaginęli 12 czerwca, gdy łapali autostop obok Gusz Ecjon, grupy osiedli żydowskich położonych między Betlejem a Hebronem, na południu Zachodniego Brzegu. Wracali ze szkół talmudycznych i próbowali dotrzeć do Jerozolimy. Ich zwłoki znaleziono 30 czerwca w pobliżu drogi, na której widziano ich po raz ostatni.

Władze Izraela uważają, że za zbrodnią stoi Hamas. Ten radykalny ruch palestyński wyraził zadowolenie ze śmierci młodych Izraelczyków, jednak nie potwierdził izraelskich oskarżeń ani im nie zaprzeczył. Zarzucił za to Izraelowi, że śmierć nastolatków posłużyła mu jako pretekst do brutalnej akcji odwetowej wobec Palestyńczyków.

difebmw

W lipcu izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały Palestyńczyka Hosama Kawasmeha, uważanego przez Izrael za szefa operacji uprowadzenia i zabicia nastolatków. Wciąż poszukiwani się główni podejrzani - Maruane Kawasmeh i Amer Abu Eiszeh.

Zbrodnia doprowadziła do eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego w Strefie Gazy. Trwająca od 8 lipca ofensywa Izraela pochłonęła już ponad 2 tys. ofiar - co najmniej 1980 po stronie palestyńskiej, głównie cywilów, oraz 67 po stronie izraelskiej, w tym trzech cywilów.

Obowiązujące obecnie pięciodniowe zawieszenie broni w Strefie Gazy wygasa w poniedziałek o godz. 23 czasu polskiego.

difebmw

Podziel się opinią

Share

difebmw

difebmw
Więcej tematów