Trwa ładowanie...

Zniknie polska szkoła na Białorusi? Jest wniosek

Białoruska prokuratura zarzuciła polskiej organizacji zakłamywanie historii. Skierowała do sądu wniosek o likwidację prowadzonej przez nią polskiej szkoły.
Share
Zniknie polska szkoła na Białorusi? Jest wniosek
Zniknie polska szkoła na Białorusi? Jest wniosekŹródło: FORUM
d3fz8dc

"Chodzi o sprawę karną dotyczącą nazizmu. Pod koniec lutego pracownicy szkoły zorganizowali nieautoryzowaną masową imprezę, podczas której wychwalano zbrodniarzy wojennych pod przykrywką zajęć dla nieletnich" – podała strona tvr.by, cytowana przez Onet.

"Nielegalna impreza masowa"

Opisywane wydarzenie miało miejsce 28 lutego w pomieszczeniu wynajętym przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych i Szkołę Polską. Zorganizowano tam uroczystość poświęconą obchodom dnia żołnierzy wyklętych. Według prokuratury, miała tam miejsce "nielegalna impreza masowa" z udziałem osób niepełnoletnich i młodzieży.

d3fz8dc

"Ubrani w narodowe mundury polskiej organizacji harcerskiej młodzi ludzie śpiewali pieśni i czytali wiersze wysławiające przestępców wojennych, w tym Romualda Rajsa, znanego pod pseudonimem "Bury"" – podała prokuratura.

Podrobione szczepionki. Przewozili je w lodówkach turystycznych

Wydalenie dyplomatów

W wydarzeniu udział brał też polski konsul w Brześciu Jerzy Timofiejuk. W związku z tym, w ubiegłym tygodniu białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych poleciło polskiemu dyplomacie opuścić Białoruś

d3fz8dc

W odpowiedzi Polska uznała za persona non grata dyplomatę z ambasady Republiki Białorusi w Warszawie. Dzień później białoruskie MSZ poleciło, by dwóch polskich dyplomatów - konsul generalny w Grodnie i konsul z tej samej placówki - w ciągu 48 godzin opuściło terytorium Białorusi.

Wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz zapowiedział, że Polska - zgodnie z zasadą wzajemności - odpowie na tę nieuzasadnioną decyzję Mińska.

Przeczytaj również:

Prezenter TV ścigany. Ukraińcom puściły nerwy

Ważny wpis ambasady USA. Stanowcza obrona polskich dyplomatów

Źródło: Onet/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fz8dc

Podziel się opinią

Share
d3fz8dc
d3fz8dc
Więcej tematów