Trwa ładowanie...

Ważny wpis ambasady USA. Stanowcza obrona polskich dyplomatów

Stanowcza reakcja ambasady USA w Mińsku. Placówka potępia Białoruś za wydalanie trzech polskich dyplomatów i wzywa władze Białorusi do przestrzegania traktatów.
Share
Ważny wpis ambasady USA. Stanowcza obrona polskich dyplomatów
Ważny wpis ambasady USA. Stanowcza obrona polskich dyplomatówŹródło: PAP, Fot: PAP, ITAR-TASS
dc8cguc

Jest stanowcza reakcja USA na wydalenie trzech polskich dyplomatów z Białorusi. Stanowisko w sprawie zabrała placówka dyplomatyczna zachodniego mocarstwa.

USA reaguje. Upomina Białoruś za wydalenie polskich dyplomatów

"Stany Zjednoczone solidaryzują się z Polską i potępiają wydalenie trzech urzędników dyplomatyczno-konsularnych z polskich konsulatów w Brześciu i Grodnie" - poinformowała ambasada USA w Mińsku w mediach społecznościowych.

dc8cguc

Amerykanie wezwali też władze Białorusi do przestrzegania założeń traktatowych. "Białoruś musi przestrzegać swoich międzynarodowych zobowiązań dotyczących traktowania dyplomatów na mocy Konwencji wiedeńskiej" - napisano.

Adam Niedzielski straci stanowisko? Jest deklaracja z PiS

Polscy dyplomaci wydaleni. Reakcja USA i polskiego MSZ

O wydaleniu polskich dyplomatów z Białorusi w piątek 12 marca poinformował wiceminister spraw zagranicznych - Michał Przydacz. Jak ocenił, jest to "kolejny gest nieprzyjazny i obciążający stosunki polsko-białoruskie".

dc8cguc

W opinii wiceministra Białoruś eskaluje konflikt z Polską, a działania podejmowane przez rząd Łukaszenki w Mińsku wpisuje się w kampanię narracyjną, w której Polska jest przedstawiana jako główny winowajca niestabilnej sytuacji na Białorusi, co zdaniem wiceszefapolskiej dyplomacji jest "oderwane od rzeczywistości".

Wiceszef polskiego MSZ poinformował też o reakcji ze strony naszego państwa - w odpowiedzi na wydalenie polskich dyplomatów resort spraw zagranicznych zdecydował o podjęciu podobnego kroku w stosunku do Konsul Generalnej RB w Białymstoku oraz konsula RB z placówki w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dc8cguc

Podziel się opinią

Share
dc8cguc
dc8cguc
Więcej tematów