PolskaZnani artyści popierają kandydata PO

Znani artyści popierają kandydata PO

Aktorzy Michał Żebrowski i Daniel Olbrychski,
muzycy jazzowi Tomasz Stańko i Zbigniew Namysłowski to niektórzy
znani artyści, tworzący honorowy komitet poparcia kandydata
Platformy Obywatelskiej w eurowyborach Rafała Trzaskowskiego.

Trzaskowski to numer cztery na warszawskiej liście PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W skład jego komitetu wchodzi ponad dwadzieścia znanych osób ze świata kultury i nauki. Są wśród nich także m.in. aktorzy Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat, Piotr Adamczyk i Tomasz Karolak, reżyser Janusz Morgenstern, religioznawca i filozof prof. Tadeusz Gadacz, a także reżyser Jacek Bromski.

Piosenkarka jazzowa Urszula Dudziak oraz piosenkarz i kompozytor Grzegorz Turnau nagrali dla Trzaskowskiego wyborcze jingle radiowe.

- Powiem od serca, szczerze i wprost. Uważam, że w moim pokoleniu wśród ludzi przedsiębiorczych i takich, którzy powinni zajmować się polityką Rafał jest najwybitniejszym kandydatem na eurodeputowanego - mówił na konferencji prasowej Żebrowski. Dodał, że Trzaskowski "pochodzi z rodziny artystów i jak mało kto rozumie, że jakiekolwiek reformy społeczne, polityczne zaczyna się od kultury".

Mówił, że popiera Trzaskowskiego z pełną odpowiedzialnością, bo zna go od trzydziestu lat i obserwuje jego "imponującą, tytaniczną pracę nad sobą".

Sam Trzaskowski zaznaczył, że ma odpowiednie doświadczenie, by dobrze reprezentować Polskę w PE: od pięciu lat pracuje w PE, m.in. z Jackiem Saryusz-Wolskim. Dodał, że brał m.in. udział w pracach nad konstruowaniem obecnego budżetu UE. "Teraz szykuje nam się kolejny budżet na lata 2014-2019. Problem jest taki, że prawdopodobnie będzie mniej pieniędzy dla nowych państw członkowskich" - mówił.

Jak zaznaczył, "istotne jest, by w tej sytuacji zadbać, by te pieniądze się znalazły i by były przeznaczone nie tylko na rozwój najbiedniejszych regionów kraju - choć oczywiście też - ale na wspieranie nauki, edukacji i kultury".

Trzaskowski chce ponadto poprzez swoje kontakty w PE i Komisji Europejskiej lobbować na rzecz programów, które miałyby się przyczynić do rozwoju Warszawy i całego regionu. Chce też jako europoseł otwierać biura, w których każdy obywatel będzie mógł znaleźć odpowiedzi na swoje pytania dotyczące Unii Europejskiej, w tym jak korzystać z funduszy wspólnotowych. Trzaskowski zamierza w ten sposób - jak powiedział - być ambasadorem UE w Polsce.

Rafał Trzaskowski jest synem znanego pianisty i kompozytora Andrzeja Trzaskowskiego i bratem dyrektora "Piwnicy pod Baranami" Piotra Ferstera. Ukończył Kolegium Europejskie w Natolinie oraz Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie również doktoryzował się w 2004 r.

W latach 2004-2009 był doradcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacka Saryusz-Wolskiego oraz Delegacji Platformy Obywatelskiej w PE. Saryusz-Wolski również znalazł się w komitecie poparcia Trzaskowskiego.

Od 1998 r. jest wykładowcą w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, a od 2000 r. w Collegium Civitas w Warszawie. Jest też analitykiem w Centrum Europejskim Natolin. Specjalizuje się w kwestiach związanych z funkcjonowaniem instytucji unijnych oraz wspólną polityką zagraniczną i bezpieczeństwa Unii.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (59)