PolskaZnamy program zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego

Znamy program zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego

Zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem
Narodowym, msza Święta w Archikatedrze Św. Jana odprawiona przez
prymasa Józefa Glempa, pierwsza wizyta w siedzibie głowy państwa -
Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu i przekazanie zwierzchnictwa
nad Siłami Zbrojnymi - to główne punkty uroczystości związanej z
objęciem urzędu prezydenta przez Lecha Kaczyńskiego, 23 grudnia.

Znamy program zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego
Źródło zdjęć: © AFP

12.12.2005 | aktual.: 12.12.2005 17:38

Informując dziennikarzy o planowanych uroczystościach, szefowie gabinetów ustępującego prezydenta Waldemar Dubaniowski i prezydenta-elekta Elżbieta Jakubiak, podkreślili, że program ten ma wejść na stałe do obyczaju przekazywania władzy prezydenckiej w Polsce, jako część Protokołu Dyplomatycznego.

Inauguracja rozpocznie się uroczystością w Sejmie o godz. 10.00 Prezydent-elekt złoży przed Zgromadzeniem Narodowym (połączone obie izby parlamentu Sejm i Senat) uroczystą przysięgę "dochowania wierności postanowieniom Konstytucji, niezłomnego strzeżenia godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa". Na uroczystość został zaproszony były prezydent Lech Wałęsa i ustępujący prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Z gmachu Sejmu nowo zaprzysiężony prezydent przejedzie do Archikatedry Św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce, gdzie odbędzie się msza święta odprawiona przez prymasa.

Poseł PiS Paweł Kowal, który przygotowywał program inauguracji, powiedział dziennikarzom, że pobyt w Archikatedrze ma nie tylko charakter religijny, ale jest też "nawiedzeniem miejsc szczególnie symbolicznych ze względu na historię Polski". W warszawskiej Archikatedrze wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga; Władysław IV zaprzysięgał tam pacta conventa (umowa zawierana pomiędzy królem elektem i wyborcami). W Archikatedrze koronowani byli królowie Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski. To tutaj ostatni polski król przysięgał wierność Konstytucji 3 Maja.

Po mszy nastąpi - na Zamku Królewskim - przekazanie prezydentowi Kaczyńskiemu insygniów Kawalera Orderu Orła Białego i Wielkiego Krzyża Orderu Odrodzenia Polski. Gospodarzami tej uroczystości będą dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund oraz kapituły Orderów.

Po południu prezydent Kaczyński przybędzie do Pałacu Namiestnikowskiego - oficjalnej siedziby głowy państwa. Nowego prezydenta przywita szef gabinetu byłego już wtedy prezydenta Kwaśniewskiego - Waldemar Dubaniowski.

Dubaniowski powiedział dziennikarzom, że będzie to tradycyjne powitanie - chlebem i solą oraz "uśmiechem i dobrym słowem". Lech Kaczyński nie sprowadzi się jednak do Pałacu od razu. Jak powiedziała Jakubiak, święta państwo Kaczyńscy spędzą prawdopodobnie "jeszcze prywatnie".

Ostatnim wydarzeniem dnia będzie przejęcie przez Lecha Kaczyńskiego zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi na Placu Piłsudskiego przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Jak mówił dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ Tomasz Orłowski, miejsce zostało wybrane nie tylko ze względu na swoją symbolikę, ale też dlatego, aby w ceremonii mogły uczestniczyć "możliwie szerokie rzesze obywateli, przede wszystkim warszawiaków".

Orłowski przypomniał, że przejęcie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi przez Lecha Wałęsę w 1990 r. odbyło się na dziedzińcu Zamku Królewskiego; w 1995 r. przez Aleksandra Kwaśniewskiego - w siedzibie I Pułku Lotniczego; a w roku 2000, kiedy rozpoczynał on II kadencję - na pokładzie Okrętu RP "Kościuszko". Jak mówił, w przyjętym obecnie ceremoniale prezydent symbolicznie przejmie zwierzchnictwo jednocześnie nad wszystkimi trzema rodzajami sił zbrojnych: lądowymi, morskimi i powietrznymi.

Według Jakubiak prezydent Kaczyński ogłosi decyzje personalne dotyczące jego gabinetu i Kancelarii 24 grudnia. Dodała, że Kaczyński złoży rezygnację z funkcji prezydenta Warszawy po uchwaleniu budżetu przez radę miasta, czyli ok. 20 grudnia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)