Synoptyk powiedział, kiedy zacznie się skwar. Ekstremalne temperatury
Lato w tym roku może być ekstremalne. W okresie od czerwca do sierpnia będzie bardzo ciepło. Termometry wskażą wartości powyżej normy, a to oznacza temperatury nawet powyżej 36 stopni Celsjusza, które mogą utrzymywać się co najmniej cztery dni z rzędu.
14.05.2024 | aktual.: 15.05.2024 09:14
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL
Według synoptyków, obecnie notowane temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza, są wyższe niż powinny być w tym okresie. Lato również zapowiada się powyżej normy. Z eksperymentalnych prognoz długoterminowych wynika, że w okresie od czerwca do końca sierpnia będzie bardzo ciepło, a termometry wskażą temperatury powyżej normy. - To oznacza, że lato może być ekstremalnie ciepłe - powiedział WP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
- Przypomnę, co oznacza "powyżej normy". Wylicza się pewien model, który później porównuje się do wartości średniej. Z kolei średnie są wyliczane na podstawie ostatnich 30 lat. Ostatnich 30 lat było naprawdę bardzo ciepłych, więc jeżeli ten model pokazuje, że wartości będą powyżej normy, to oznacza, że naprawdę będzie bardzo ciepło - stwierdził specjalista z IMGW.
- Patrząc analogicznie na ostatnich 30 lat, kiedy mieliśmy podobną sytuację jak prognozowana, to wartości na termometrach szczególnie w zachodniej części kraju bywały do 36 stopni. Możemy spodziewać się właśnie takich wartości. Niewykluczone, że już nawet w czerwcu - dodał Walijewski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogoda w lipcu i sierpniu. Fale upałów
Pogoda w lipcu i sierpniu będzie równie upalna. Klimatolodzy zwracają uwagę na fakt, że upały nie będą jednostkowe. - To będą bardzo wysokie wartości. I będą trwały bardzo długo, czyli nie jeden czy dwa dni, ale cztery i więcej. I to jest duży problem - stwierdza Walijewski. Mimo, że wartości rzędu 30 stopni są w czasie wakacji pożądane przez wiele osób, synoptyk ostrzega - fale upałów stanowią poważne zagrożenie.
- Tak wysoka wartość temperatury jest dużym obciążeniem dla naszego organizmu. Klimatolodzy zawracają uwagę, że te wartości, nawet nie ekstremalnie wysokie, ale występujące przez dłuższy okres, są niebezpieczne dla naszego organizmu. To jest ta druga strona medalu. Piękna, upalana pogoda, ale z drugiej strony ona może być naprawdę niebezpieczna - ostrzega Grzegorz Walijewski.
Źródło: WP Wiadomości
Czytaj także: