Znamy już nazwiska nowych ministrów
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Donald Tusk zdecydował też o obsadzie trzech stanowisk ministerialnych. Ministrem spraw wewnętrznych i administracji zostanie Jerzy Miller, funkcję ministra sprawiedliwości obejmie Krzysztof Kwiatkowski, zaś tekę ministra sportu i turystyki szef rządu powierzy Adamowi Gierszowi. Na stanowisku pozostanie też na razie rzecznik rządu Paweł Graś. - Prezydent Lech Kaczyński jest gotów w środę po południu lub wieczorem powołać nowych ministrów w rządzie Donalda Tuska - zapowiedział szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak.
Jak dodał Stasiak wnioski o powołanie Jerzego Millera na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, Krzysztofa Kwiatkowskiego na stanowisko ministra sprawiedliwości oraz Adama Giersza na stanowisko ministra sportu i turystyki wpłynęły do kancelarii prezydenta we wtorek po godz. 16:00.
Stasiak podkreślił też, że we wtorek między godz. 14:00 a 15:00 do kancelarii premiera wpłynęły podpisane przez prezydenta postanowienia o odwołaniu ministra sportu - Mirosława Drzewieckiego, sprawiedliwości - Andrzeja Czumy oraz spraw wewnętrznych i administracji - Grzegorza Schetyny.
W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk dokonał rekonstrukcji rządu i zdymisjonował sześciu ministrów. Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma oraz Mirosław Drzewiecki minister sportu podali się do dymisji w związku z aferą hazardową, z funkcji szefa klubu parlamentarnego zrezygnował Zbigniew Chlebowski - jego miejsce zajął dotychczasowy wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Z kancelarii premiera odeszli także Paweł Graś, Sławomir Nowak oraz Rafał Grupiński.
Jerzy Miller ma 57 lat. Ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jest specjalistą automatyki cyfrowej. Pracował w Instytucie Obróbki Skrawaniem. Z administracją publiczną i polityką jest związany od początku lat 90., gdy był dyrektorem wydziału w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, następnie szefem tego urzędu, a w latach 1993-98 wicewojewodą krakowskim. W latach 1998-200 był wiceministrem finansów, w latach 2001-2003 doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego, a następnie prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Później znów pracował w NBP. W 2004 roku został prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie pracował do 2006 roku. Po odwołaniu z funkcji szefa NFZ został wiceprezydentem Warszawy, zastępcą Hanny Gronkiewicz-Waltz. W listopadzie 2007 został wojewodą małopolskim.
Krzysztof Kwiatkowski ma 38 lat. Ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Był członkiem zarządu krajowego Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Jest kawalerem Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego. Z polityką jest związany od początku lat 90., działał w Akcji Wyborczej Solidarność i Porozumieniu Centrum. W 1993 roku został radnym, a następnie wiceprezydentem Zgierza. W latach 1997-2001 był osobistym sekretarzem premiera Jerzego Buzka. W 2004 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej. W 2006 kandydował na prezydenta Łodzi, w II turze przegrał z Jerzym Kropiwnickim. W tym samym roku uzyskał mandat radnego sejmiku łódzkiego, którego został wiceprzewodniczącym. W 2007 roku dostał się do Senatu z listy PO. W Senacie kierował Komisją Ustawodawczą. W lutym 2009 roku został wiceministrem sprawiedliwości w resorcie kierowanym przez Andrzeja Czumę.
Adam Giersz ma 62 lata. Ukończył Uniwersytet Gdański, jest doktorem nauk ekonomicznych. Przez wiele lat był trenerem tenisa stołowego. Był szefem polskiej reprezentacji w czasach, gdy grali w niej Andrzej Grubba i Leszek Kucharski. W latach 1994-2001 przewodniczył Polskiemu Związkowi Tenisa Stołowego, był też członkiem zarządu Europejskiej Unii Tenisa Stołowego. Z polityką związany jest od początku lat 90., gdy działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym. Z ramienia KL-D kandydował do parlamentu, jednak mandatu nie uzyskał. W 2001 roku został wiceministrem edukacji narodowej i sportu oraz prezesem Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu. Wiceministrem edukacji i sportu przestał być w 2004 roku po dojściu do władzy SLD. W rządzie Donalda Tuska był najpierw szefem Gabinetu Politycznego ministra sportu, a następnie wiceministrem sportu.
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało też, że decyzja o odwołaniu Pawła Grasia z funkcji rzecznika prasowego rządu została wstrzymana "do czasu ostatecznego podziału zadań w klubie parlamentarnym Platformy Obywatelskiej".