Trwa ładowanie...
d39o5ui

Znamy datę wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prezydent podpisał postanowienie

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
26 maja wybierzemy europarlamentarzystów
26 maja wybierzemy europarlamentarzystów (Pixabay.com, Fot: CC0 Public Domain)
d39o5ui

Wybory do Parlamentu Europejskiego będą odbywać się w Europie od 23 do 26 maja. Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory zarządza prezydent w drodze postanowienia, nie później niż 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy przypadający w okresie wyborczym. To oznacza, że prezydent podpisał postanowienie wyznaczające termin wyborów w ostatnim momencie.

Ogłoszenie terminu wyborów oficjalnie rozpoczyna kampanię wyborczą.

Wybory do europarlamentu w tym roku odbywać się będą w cieniu Brexitu. Wielka Brytania powinna opuścić UE - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - o północy w nocy z 29 na 30 marca, czyli przed wyborami do PE. Problem w tym, że nadal nie wiadomo, czy do Brexitu w ustalonym terminie dojdzie.

d39o5ui

Zobacz także: Koalicja Europejska staje się faktem. Liderzy złożyli podpisy

O co chodzi? O liczbę europosłów, których mamy wybrać. Wielka Brytania ma 73 europosłów. Część ich mandatów ma przypaść innym krajom, część ma zostać zamrożona na potrzeby rozszerzenia UE w przyszłości.. PE zdecydował się także na obniżenie liczby deputowanych z 751 do 705.

Polska ma otrzymać dodatkowo 1 mandat w spadku po Wielkiej Brytanii - zamiast 51 europosłów będziemy wybierać 52. Co się jednak stanie, gdy do Brexitu nie dojdzie? Rozdysponowane mandaty trzeba będzie zwrócić Wielkiej Brytanii, jako pełnoprawnemu członkowi UE.

Zobacz także: Brexit przedłużony o dwa miesiące? Premier Theresa May obawia się buntu ministrów

d39o5ui

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu oraz premiera z pismem prezentującym ten problem. Obowiązujące przepisy Kodeksu wyborczego nie dają bowiem podstaw do ustalenia, który z 52 wybranych w Polsce posłów do PE miałby nie objąć mandatu. Potrzebna jest więc pilna zmiana przepisów.

Źródło: pap.pl

d39o5ui

Podziel się opinią

Share

d39o5ui

d39o5ui
Więcej tematów