Trwa ładowanie...

Znamy autorów słynnej już w Europie polskiej ciężarówki z Dywizjonem 303

- Nigdy nie przypuszczaliśmy, że ten pomysł zyska taką popularność i uznanie - mówi Wirtualnej Polsce Jarosław Repiński, który z jednym ze swoich pracowników wpadł na pomysł namalowania na ciężarówce grafiki upamiętniającej lotników Dywizjonu 303. Jak zdradza Wirtualnej Polsce, w jego firmie transportowej takich "perełek" jest jednak znacznie więcej.

Znamy autorów słynnej już w Europie polskiej ciężarówki z Dywizjonem 303Źródło: transport.repinski.pl
d115qzn
d115qzn

Teraz okazuje się, że pomysłodawcami i autorami grafiki są pracownicy firmy Repliński Transport z Kościerzyny. - Po publikacji policjantów dostawaliśmy wiele telefonów. Na przykład w ten weekend samochód z Dywizjonem 303 dostał zaproszenie na dużą imprezę motoryzacyjną Truck Show w Peterborough - mówi Repiński.

transport.repinski.pl
Źródło: transport.repinski.pl

"Ile kosztuje takie dzieło?"

Jak dodaje, firma ma jednak 40 samochodów i podobne grafiki znajdują się aż na połowie z nich. - A będzie jeszcze ciekawiej. Planujemy dużą i niespotykaną dotąd akcję, ale na razie nie chciałbym zdradzać jej szczegółów. Prawdopodobnie również będzie związana z historią - mówi.

d115qzn

Ile kosztuje przygotowanie takiej grafiki? Tego właściciel firmy również nie chce zdradzać, ale z uśmiechem przyznaje, że "nie są to małe pieniądze".

transport.repinski.pl
Źródło: transport.repinski.pl

Kolorowe ciężarówki firmy z Kościerzyny jeżdżą po Europie od dłuższego czasu. W przeszłości były już nagradzane podczas zlotów w Belgii, Holandii, czy Szwecji, ale żaden projekt nie był dotąd tak duży i okazały jak ten z samolotami Dywizjonu 303.

Najbardziej spektakularne malunki znajdują się w tym przypadku na naczepie. Duża powierzchnia sprawiła, że artysta mógł "poszaleć" i – jak widać – nie zawahał się tego zrobić. Z jednej strony w tle widzimy więc słynne angielskie białe klify i unoszące się nad nimi chmury, a z drugiej uwieczniony moment powietrznego starcia.

transport.repinski.pl
Źródło: transport.repinski.pl

Dywizjon 303 został uznany za najlepszą jednostkę lotniczą, która uczestniczyła w bitwie o Anglię pomiędzy 10 lipca a 31 października 1940 roku. W zaciętych walkach powietrznych brały udział cztery polskie dywizjony (300, 301, 302 i 303), w których walczyło 145 polskich pilotów.

Chociaż Polacy stanowili zaledwie 5 procent ogółu pilotów po stronie angielskiej, spowodowali ponad 12 procent strat hitlerowskiej Luftwaffe.

Wykorzystywali do tego kolejno samoloty: Hawker Hurricane, Supermarine Spitfire i North American P-51 Mustang.

d115qzn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d115qzn
Więcej tematów