Znaleźli miejsce na uczczenie abp. Życińskiego
Arcybiskup Józef Życiński będzie miał w Lublinie skwer swego imienia. Radni jednogłośnie uchwalili, że skwer przy powstającym Centrum Spotkania Kultury będzie nosił imię metropolity lubelskiego.
Radna, Elżbieta Mroczkowska powiedziała, że była to inicjatywa klubu Platformy Obywatelskiej, która od kilku miesięcy szukała właściwego miejsca. Po konsultacjach z kurią, na drodze wspólnych rozmów wybrano skwer i przegłosowano nadanie mu imienia arcybiskupa Życińskiego.
Abp Życiński zmarł w Rzymie w lutym ubiegłego roku. Przyczyną śmierci był zawał serca, a nie jak wcześniej podawano, wylew krwi do mózgu.
Hierarcha miał 62 lata. Był filozofem, teologiem, publicystą, znanym z otwartego umysłu i krytycznego spojrzenia - także na sprawy Kościoła. Arcybiskup Życiński od 1997 był metropolitą lubelskim. Wcześniej, w latach 1990-1997 pełnił funkcję biskupa diecejzalnego tarnowskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 roku, nominację biskupią otrzymał w 1990 roku. Był też wielkim kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przewodniczył Radzie Episkopatu do spraw Świeckich i Radzie Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Był członkiem Komisji Episkopatu do spraw Nauki Wiary, Komisji Episkopatu do spraw Duszpasterstwa, Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu Rzeczpospolitej. Interesował się filozofią nauki, kosmologią relatywistyczną, metalogiką, a także historią nauki i badaniem relacji między nauką a wiarą oraz filozofią procesu Whiteheada i jej rolą we współczesnym wykładzie chrześcijańskiej doktryny.
Publikował w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych, między innymi w "Znaku", "Więzi", "Tygodniku Powszechnym" i "Przeglądzie Powszechnym". Napisał ponad 50 książek i ponad 300 artykułów poświęconych problematyce filozoficznej, teologicznej, kulturowej i naukom przyrodniczym.