Znaleziono dobrze zachowany, spory meteoryt
Doskonale zachowany meteoryt wielkości piłki
znaleziono głęboko w skale na dnie krateru uderzeniowego w RPA -
informuje najnowszy numer "Nature".
10.05.2006 20:45
Meteoryty są dla naukowców bardzo cenne - stanowią próbki skał z Układu Słonecznego. Badając je, można określać, jakiego rodzaju ciała niebieskie zderzały się z Ziemią w przeszłości.
Jednak z meteorytem w niezmienionej postaci naukowcy rzadko mają do czynienia. Wielka prędkość przelotu przez atmosferę i samo uderzenie w powierzchnię Ziemi powoduje, że znajdowane przez naukowców meteoryty są najczęściej całkiem stopione (podobnie jak skała, na którą spadały), a nawet częściowo odparowane.
Symulacje pozwoliły określić, że spadający na Ziemię meteoryt o średnicy około 10 km, leciałby przez atmosferę z prędkością powyżej 20 km na sekundę. Im większy meteoryt, tym upadek bardziej go zmienia.
W tej sytuacji odkrycie pochodzącej z kosmosu, niemal niezmienionej upadkiem skały o średnicy 25 cm było dla specjalistów bardzo cenne.
Taki właśnie obiekt odkryto głęboko w skale, na dnie rozległego krateru uderzeniowego Morokweng w RPA.
Przy swoich 145 mln lat jest to najstarszy znany, niezmieniony meteoryt o znacznej wielkości, jaki znaleziono w stopionej skale - stwierdzili W.D. Maier z Universite du Quebec w Chicoutimi (Kanada) i jego współpracownicy.
Meteoryt ma także niezwykły skład chemiczny - jest bogaty w siarkę i nietypowo ubogi w metale. Niewykluczone, że pierwotnie metale były obecne w kosmicznej skale - spekulują naukowcy. Podejrzewają oni, z biegiem czasu skład leżących w ziemi meteorytów może się zmieniać.