Trwa ładowanie...

Zmienili ludzkie DNA. To może być koniec medycyny, jaką znamy

Po raz pierwszy w historii, naukowcy zaingerowali w DNA pacjenta. Wybrano na niego 44-latka walczącego z "syndromem Huntera". Chcą ukrócić jego cierpienia, dlatego wycięli zainfekowany fragment jego kodu genetycznego.

Zmienili ludzkie DNA. To może być koniec medycyny, jaką znamyŹródło: East News, fot: GARO/PHANIE
dc27jql
dc27jql

Eksperyment przeprowadzono 13 listopada w Kalifornii, o jego szczegółach informują dziś największe światowe media. Jako pierwsza zaskakujące wieści przekazała agencja Asocciated Press. Dotąd zmiana ludzkiego DNA w ciele pacjenta wydawała się tylko odległym planem.

Czterdziestoczteroletni Brian Madeux cierpi na chorobę metaboliczną zwaną zespołem Huntera. Dzięki naukowcom ma szansę wyzdrowieć. Jak to możliwe? – Wycinamy twoje DNA, otwieramy, wstawiamy nowy gen, łączymy go z powrotem z resztą. Naprawa jest niewidzialna – powiedział w rozmowie z Associated Press dr Sandy Macrae, prezes Sangamo Therapeutics, firmy stojącej za eksperymentem.

Naukowcy edytowali geny ludzi w przeszłości, ale owe edycje polegały na zmianie komórek w laboratorium, a następnie zwróceniu ich do ciała. Wyniki zmiany genów w ciele nie są jeszcze jasne. Testy potrwają jeszcze trzy miesiące i po tym okresie eksperci stwierdzą, czy ryzyko takiego nieodwracalnego "majsterkowania" przy genach jest bezpieczne. Jeśli tak, współczesna medycyna przestanie być tym samym.

Zobacz także: Ty też możesz być jak Lewandowski. W DNA ukryte są umiejętności sportowe

dc27jql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc27jql
Więcej tematów