Trwa ładowanie...
d31i5c1

Zmienili ludzkie DNA. To może być koniec medycyny, jaką znamy

Po raz pierwszy w historii, naukowcy zaingerowali w DNA pacjenta. Wybrano na niego 44-latka walczącego z "syndromem Huntera". Chcą ukrócić jego cierpienia, dlatego wycięli zainfekowany fragment jego kodu genetycznego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy przeprowadzili ryzykowny eksperyment na ludzkim DNA
Naukowcy przeprowadzili ryzykowny eksperyment na ludzkim DNA (East News, Fot: GARO/PHANIE)
d31i5c1

Eksperyment przeprowadzono 13 listopada w Kalifornii, o jego szczegółach informują dziś największe światowe media. Jako pierwsza zaskakujące wieści przekazała agencja Asocciated Press. Dotąd zmiana ludzkiego DNA w ciele pacjenta wydawała się tylko odległym planem.

Czterdziestoczteroletni Brian Madeux cierpi na chorobę metaboliczną zwaną zespołem Huntera. Dzięki naukowcom ma szansę wyzdrowieć. Jak to możliwe? – Wycinamy twoje DNA, otwieramy, wstawiamy nowy gen, łączymy go z powrotem z resztą. Naprawa jest niewidzialna – powiedział w rozmowie z Associated Press dr Sandy Macrae, prezes Sangamo Therapeutics, firmy stojącej za eksperymentem.

Naukowcy edytowali geny ludzi w przeszłości, ale owe edycje polegały na zmianie komórek w laboratorium, a następnie zwróceniu ich do ciała. Wyniki zmiany genów w ciele nie są jeszcze jasne. Testy potrwają jeszcze trzy miesiące i po tym okresie eksperci stwierdzą, czy ryzyko takiego nieodwracalnego "majsterkowania" przy genach jest bezpieczne. Jeśli tak, współczesna medycyna przestanie być tym samym.

d31i5c1

Zobacz także: Ty też możesz być jak Lewandowski. W DNA ukryte są umiejętności sportowe

d31i5c1

Podziel się opinią

Share

d31i5c1

d31i5c1
Więcej tematów