Zmienia się zaufanie Polaków do szczepionek. Najnowsze dane
Dwa lata temu liczba Polaków mających pełne zaufanie do szczepień wynosiła 37 proc. Czasy pandemii doprowadziły jednak do zmian w myśleniu naszych rodaków. Obecnie liczba ta jest już wyższa. Ale by zyskać odporność na koronawirusa, powinno zaszczepić się co najmniej 70-80 proc. obywateli - pisze we wtorek "Gazeta Wyborcza".
09.03.2021 07:40
Dziennik informuje, że Komisja Europejska opublikowała wyniki raportu przygotowanego dla niej przez The Vaccine Confidence Project. Badanie przeprowadzono we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Wielkiej Brytanii. Padły pytania m.in.: o bezpieczeństwo szczepień, konieczność szczepienia dzieci czy zgodność szczepień z wartościami religijnymi.
Obecnie już 55 proc. Polaków deklaruje pełne zaufanie do szczepionek.
- Polska znalazła się w gronie państw odnotowujących największy wzrost zaufania do szczepień względem poprzedniego okresu. Wyniki te dają nadzieję na jeszcze lepsze perspektywy - czytamy w raporcie Komisji Europejskiej - podaje gazeta.
- Wpływ pandemii COVID-19 na poziom zaufania do szczepień był obiektem debat ekspertów od samego jej początku. Autorzy The Vaccine Confidence Project przyjrzeli się nastrojom społecznym, porównując wyniki badań przeprowadzonych w 2018 r. na obszarze Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii do ubiegłorocznych. W Polsce odnotowano wzrost zaufania do szczepień - czytamy w raporcie. I tak w 2018 r. 37 proc. Polaków miało pełne zaufanie do szczepień. Teraz, kiedy mamy szczepionkę na COVID-19, który przez ponad rok zakaził na świecie 117 mln ludzi, a ponad 2,6 mln zabił (w Polsce odpowiednio: 1,8 mln oraz 45,3 tys.), zaufanie Polaków do szczepień wzrosło do 55 proc. - pisze "GW".
Dla porównania podaje, że w Niemczech, 57 proc. obywateli ufa szczepionkom, ale w Portugalii czy Hiszpanii aż 70 proc. Najniższy wskaźnik mają Węgrzy - 36 proc., mieszkańcy Malty - 39 proc., Cypru - 41 proc. Na Słowacji zaufanie sięga 42 proc.
Gazeta podaje też, jak Polacy wypadają w innych badanych kwestiach. Według przytoczonych badań 90,8 proc. badanych Polaków twierdzi, że "szczepienie dzieci jest ważne" (w 2018 r. było to 76 proc.). 88,5 proc. z nas wierzy, że "szczepienia są bezpieczne" (dwa lata temu - 72,4). 89,7 proc. wierzy, że szczepienia działają (to o 14,8 punktu procentowego więcej niż w 2018 r.). 69,8 proc. przyznaje, że potwierdziło, że szczepienia nie stoją w sprzeczności z ich wierzeniami i wartościami religijnymi.